27. Dönem 6. Yasama Yılı'nın başlaması dolayısıyla Meclis'teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Törenin ardından TBMM Genel Kurulu, 27. Dönem 6. Yasama Yılı için özel gündemle toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un açılış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı.

"TAMAMLAYICI REFORMLARI HAYATA GEÇİRECEĞİZ"

Erdoğan'dan on binlerin huzurunda AK Partililere talimat Erdoğan'dan on binlerin huzurunda AK Partililere talimat

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ilişkin, "Geçmişte yıkıcı rekabet görünümü veren yasama, yürütme ve yargı birbirlerini destekleyen bir anlayışla çalışmaktadır. Önümüzdeki dönemde yeni yönetim uygulamalarından elde ettiğimiz tecrübeler ışığında eksiklerini tamamlayacak anlayışla geliştirmeyi planlıyoruz. Türkiye'nin ve Türk milletinin ihtiyaçlarına, beklentilerine, elde ettiğimiz tecrübelere göre kendimizi yenilemeyi sürdüreceğiz. Tamamlayıcı reformları da yüce Meclisimizle inşa edip, hayata geçireceğiz. Yasama ve yürütme olarak ortak gündemimizin başında bu olacaktır." ifadelerini kullandı.

"MECLİSİMİZ DARBE DÖNEMLERİNİN İZLERİNİ SİLECEK"

Konuşmasında yeni anayasa çağırısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İçimizde uhde kalan bir diğer konu yeni anayasadır. Ülkemizi sivil, yeni, demokratik, kapsayıcı bir anayasaya kavuşturmaktır. Yeni anayasa konusunda 2013 ve 2021 yılında yaptığımız çağrılar, maalesef bu kazanıma yetmedi. Yeni dönem Meclisimizin Türkiye'yi hakkı olan yeni anayasayla buluşturarak darbe dönemlerinin izlerini sileceğine inanıyorum" dedi.