Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen bir füzenin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polonya medyasında yer alan haberlere göre, bölgede şiddetli bir patlama yaşandı. Polonya hükümeti orduya savaşa hazır olma talimatı verirken, NATO ise acil olarak toplanma kararı aldı.

RUSYA İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Polonya'nın aynı zamanda NATO üyesi olması ve füzenin Rusya'dan ateşlenmiş olma ihtimali dünyada büyük korku yarattı. Rusya Polonya'ya saldırmadıklarını açıklarken, söz konusu iddiaların provokasyon olduğunu açıkladı.

ERDOĞAN'DAN İLK YORUM

G20 Zirvesi için Bali'ye giden Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili ilk kez konuştu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Rusya'nın yaptığı açıklamaya saygı duymak durumundayım. Rusya'nın 'Bizimle bu işin alakası yoktur' demesi bizim için önemli. Tüm bunların yanında sabah Scholz ile yaptığımız görüşmede bunların detay araştırmasının yapılması gerektiğini söyledi. Biden'ın bu füzelerin Rus yapımı olmadığını söylemesi de önemli. Biden'in füzelerin Rus yapımı olmadığını açıklaması Rusya ile alakası olmadığını göstermektedir. İnceleme, araştırma şarttır." ifadelerini kullandı.

Spermlerini bağlatan genç, karısının hamile olduğunu öğrenince yıkıldı Spermlerini bağlatan genç, karısının hamile olduğunu öğrenince yıkıldı

Son Dakika! Erdoğan'dan Polonya'ya düşen füzeyle ilgili ilk açıklama: Rusya'nın 'İlgimiz yok' açıklaması bizim için önemli

"ISRARLA 'RUS YAPIMIDIR' DEMEK TAHRİKTİR"

Ülkelerin birçoğunun doğrudan Rusya'yı işaret etmesinin nedeninin sorulması üzerine Erdoğan, "Bu sabah Olaf Scholz ile de yaptığım görüşmede 6 NATO ülkesi olarak birbirleriyle irtibat kurduklarını söylediler ve bu irtibatlar neticesinde de burada başta Amerika olmak üzere 'Bu füzenin Rus yapımı olmadığını' söylemiş olması herhalde bir yol açıyor. Burada ısrarla 'Bir Rus yapımıdır' diye bunun üzerine gitmek, bu işi tahrik eder diye düşünüyorum" karşılığını verdi.

"YERİNİ YURDUNU İYİ BİLECEKSİN"

Konuşmasının devamında Yunanistan'ın provokasyonlarına ve Ege'deki gelişmelere değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yunanistan'ın bu tür yaklaşımları benim her zaman söylediğim 'Bir gece ansızın gelebiliriz' kelam-ı kibarını tekrarlamak. Hadlerini bilmiyorlar biz bu noktada diyoruz ki komşuluk hukukunu bil, bizimle fazla dalaşma. Burada Türkiye var, yerini yurdunu iyi bileceksin. Bu iş kürek işi değil, yürek işidir." şeklinde konuştu.