Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13. Büyükelçiler Konferansı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle İsrail'in Gazze'ye saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, "Türkiye Gazzeli kardeşlerinin yanındadır. Kundaktaki bebekleri öldürmenin hiçbir bahanesi olamaz. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa bizim kırmızı çizgimizdir" ifadelerini kullandı.

Samsun Limanı'nda patlama Samsun Limanı'nda patlama

"GÜVENLİ HAT KURMA KARARLILIĞIMIZ BAKİDİR"

Erdoğan, dünyaya seslendiği konuşmasında terör örgütü yuvalarını temizlemek amacıyla Suriye'ye planlanan olası operasyon hakkında da konuştu. Cumhurbaşkanı, "Ülkemize, insanlarımıza yönelik terör tehditlerini ortadan kaldırmaya kararlı olduğumuzu tüm dünya biliyor. Güney sınırımız boyunca 30 km derinliğinde 30 km boyunca güvenli hat kurma kararlılığımız bakidir. Suriye'de terör örgütünün yuvalandığı son bölgeleri de temizleyerek, bu güvenlik kuşağının halkalarını inşallah yakında birleştireceğiz." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"İki yıl aradan sonra sizleri yeniden Cumhurbaşkanlığında ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Büyükelçiler Konferansı'nın ve yapacağımız istişarelerin ülkemiz, milletimiz ve hariciye teşkilatımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Dışişleri Bakanımın şahsında konferansın icrasında emeği geçen, değerli fikirleriyle programa katkı sunan herkesi şimdiden tebrik ediyorum. Dünyanın dört bir köşesinde görev yapan devletimizi gururla temsil eden büyükelçilerimizin tespit, teklif ve değerlendirmelerinin son derece kıymetli olduğuna inanıyorum. Sizlerden bu süreçte görüş ve kanaatlerinizi açık yüreklilikle paylaşmanızı özellikle rica ediyorum. İlk kez 2008 yılında düzenlediğimiz Büyükelçiler Konferansı'nın önemi aradan geçen 14 yıllık süre zarfında çok daha iyi anlaşılıyor. Her yıl küresel diplomasinin fotoğrafının çekildiği konferans vesilesiyle hem geçmiş yılın muhasebesini yapıyor hem de ülkemizin tehditler ve fırsatlar karşısında daha hazırlıklı olmasını sağlıyoruz."