1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan o fotoğraflara sert çıkış: Edepsizliktir alçaklıktır
Erdoğan'dan o fotoğraflara sert çıkış: Edepsizliktir alçaklıktır

Erdoğan'dan o fotoğraflara sert çıkış: Edepsizliktir alçaklıktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD terörü ele Türkiye'yi yan yana getirmek isteyen çevrelere sert çıktı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times'ın Ankara Hacı Bayram'dan IŞİD'e katılanlar olduğu haberine ateş püskürdü.

Erdoğan tepkisini "Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camii'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden, terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir." sözleriyle dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rixos Otelde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 19. Olağan Genel Kurulu'na konuşma yaptı. 

Seçildikten sonra ilk kez kürsüden konuşma yapan Erdoğan'ın hedefinde Türkiye'ye karşı algı opeasyonu yürütmekle suçladığı ulusal ve uluslararası bazı medya kuruluşları vardı. İşte konuşmasından öne çıkan satır başları:

YENİ TÜRKİYE

Yeni Türkiye derken esasında bir yönüyle de tarihimizin ve medeniyetimizin köklerine yüzümüzü dönüyor, unutturulanları yeniden hatırlamaya başlıyoruz. Yeni Türkiye acımasız, vahşi, vicdani olmayan bir kalkınma modeli değil refahın adil, vicdan terazisinde tartılmış şekilde dağıtılmasını öngören bir Türkiye'dir.

cami̇.20140917115111.jpg
Hacı Bayram Veli Camisi'nin bulunduğu bölgeden IŞİD'e katılım olduğunu yazan New York Times, haberde Erdoğan ve Davutoğlu'nun camiden çıkarken gösteren fotoğrafını kullanmıştı.


ÇÖZÜM SÜRECİNE DAHA FAZLA DESTEK İSTEDİ

Sabotajlara itibar etmeyeceğiz, kimi illerimizde, ilçelerimizde çözüm sürecini tahrip etmek amacıyla, sabotaj amaçlı kurulmuş tuzaklara asla düşmeyeceğiz.

Hiç kimse, umutsuz olmasın. Çözüm sürecini sabote etmek, baltalamak için, milletin zihnini bulandırmak için yapılan tahriklere hiç kimse aldanmasın. Türkiye'nin önönde bu meseleyi çözmekten başka bir seçenek yoktur ve inşallah Türkiye, bu meseleyi çözmek için başlattığı süreci güçlendirerek nihayete erdirecektir.

İSLAMİ TERÖRÜ KABUL ETMİYORUZ

Türkiye ayrım yapmaksızın, her türlü terörün ve terör örgütünün karşısında bir ülkedir. Biz, 'İslami terör' diye bir kavramı asla ve asla hiç bir zaman kabul etmedik, kabul etmiyoruz.

ADİLİKTİR

Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camii'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden, terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir.

Türkiye'yi teröre destek veren, göz yuman bir ülke gibi göstermek densizliktir. Yok Türkiye petrol alıyormuş, yok Türkiye silah veriyormuş, hastanede yaralıları tedavi ediyormuş. Bunu defaatle Enerji Bakanım da açıkladı, biz de açıkladık, böyle bir şey asla kesinlikle söz konusu değil.

49 CAN HER ŞEYDEN ÖNEMLİDİR

Bizim için Musul'da alıkonulan 49 can her şeyden önemlidir. Biz konuşurken dikkatli konuşmak zorundayız. Çünkü biz mesuliyet makamındayız. 49 canın hassasiyetini dikkate alarak konuşmak, o hassasiyetle hareket etmek zorundayız. Biz deriz ki bu ülkenin medyası da bu ülkenin siyasi partileri de aynı hassasiyeti taşısınlar.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARINA İLİŞKİYİ KESME RESTİ

Avrupa'da batmış, çökmüş, şu anda Avrupa'nın çok ciddi destekleriyle ayakta tutulmaya çalışan ekonomilerin olduğu ülkeye 6 derece birden artış veren bu kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama sadece siyaseten çökertemedikleri bir ükeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz, bu bir projedir, bunun gayretidir.

BİZ BUNLARLA EKONOMİMİZ BÜYÜTMEDİK

(Kredi derecelendirme kuruluşları) Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar diye ben bir soru soruyorum. Biz bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşuyla başbakanken ilişkiyi kestik. Bunlara biz para veriyoruz, buraya üyeyseniz belli, yılda bir ücret ödüyorsunuz. Türkiye bundan sonraki süreçte bu iki tanesiyle de ilişkisini keser, çünkü biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik. Biz tüm esnafımızla dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük.

ALGI OPERASONU

Türkiye'deki istikrara yönelik içeriden ve dışarıdan yapılan algı operasyonunun bir hedefi de ekonomi. Bugün aynı bayat senaryo uygulanmak isteniyor. Belli kredi derecelendirrme kuruluşları üzerinden olumsuz değerlendirmelerin yapıldığına şahit oluyoruz. Hamdolsun Türkiye'de bu tuzaklara düşmedi. Hükümetin yere sağlam basarak tedbirli ilerleyerek bu tuzakları boşa çıkaracak. Türkiye ekonomisi 2013'te yüzde 4'ü aşan bir büyüme kaydetti. Avrupa'da en ideali Almanya yüzde 0,8 büyüdü. Kredi derecelendirme kuruluşlarından 2 tanesi zorlama açıklamalarla Türkiye'yi eleştiriyor.  2013'te otomobil satışları rekor kırdı. Buzdolabı 2013 yılının tamamında rekor kırdı.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Artık enerjimizi faydası olmayan gerilimlere, faydası olmayan kamplaşmalara, kutuplaşmalara sarfetmeden, her zerresine kadar geleceğimiz için seferber edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT