1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Erdoğan'dan flaş 'paralel operasyon' açıklaması
Erdoğan'dan flaş 'paralel operasyon' açıklaması

Erdoğan'dan flaş 'paralel operasyon' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

A+A-

DETAILHABER.COM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyareti öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bu sabah 3. yapılan 'paralel yapı' opersayonuyla ilgili şunları söyledi:

'Sürecin devamı, bu bir sondur denilemez. Çıkan bilgi belgeye göre 4. dalga da olur. Sulh Ceza Hakimliği kimleri tutuklar bilemiyoruz...'


Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı olarak ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştireceği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde, basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


GENELKURMAY BAŞKANIYLA GÖRÜŞÜRÜZ

Bir gazetecinin, "30 Ağustos resepsiyonunda Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in çözüm süreciyle ilgili 'Kırmızı çizgilerimiz aşıldığında gerekli cevabı veririz biz. Yol haritasını hükümetten istedik ama bize gelmedi. Keşke görüşümüz sorulsaydı' demişti. Ayrıca Özer'in paralel yapıya ilişkin açıklamaları vardı. Bunlara yorumlarınız ne olacak" sorularına Erdoğan, "Biz bunları Sayın Genelkurmay Başkanımız ile haftalık olağan toplantımızda görüşürüz" yanıtını verdi.

4. DALGA OPERASYON OLABİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün emniyetteki paralel yapılanmaya yönelik biroperasyon daha başlatıldı. Bu operasyona yönelik değerlendirmeleriniz nelerdir"sorusuna ise bu operasyonun bir sürecin devamı olduğunu söyledi.

Bundan önce yapılan iki dalgadan sonra verilen ifadelerle yeni süreçlerin ortaya çıktığını dile getiren Erdoğan, "Bu da bu sürecin devamı. Yani 'Bu bir sondur' denilemez. Belki burada da yine ortaya çıkacak birçok bilgi ve belgeyle bunun dördüncü dalgası da olabilir. Biz tabii şu anda gözaltına alınanlarla neyin meydana çıkacağını, Sulh Ceza Hakimliği kimleri tutuklar, kimleri bırakır bunları bilemiyorum. Süreci sadece takip ediyoruz" diye konuştu.

ALMANYA VE AMERİKA'NIN DİNLEMESİ:
İSTİHBARATI GÜÇLÜ OLAN DİNLER

Erdoğan, Alman ve Amerikan istihbaratlarının uzun yıllardır Türkiye'de dinleme faaliyetleri olduğu yönündeki iddialarla ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

-"Biliyorsunuz bundan önce Amerika, Almanya'yı dinlemişti ve Almanya'da bu ciddi bir hesaplaşma, adeta bundan dolayı halkın veya etkin çevrelerin bu konuyla ilgili değerlendirmeleri olmuştu. Aynı şey tabii Amerika için de zaman zaman olmuştu. Şu anda Türkiye ile ilgili bu süreci, liderlerle bir araya geldiğimizde tabii kendileriyle çok açık, net konuşacağız. Ben şunu çok açık şekilde söyleyeyim. Dünyada istihbaratı güçlü olan ülkelerin farklı ülkeleri dinlememe diye bir şeyi yoktur. Bunu da hepimizin bilmesi lazım. Bunu hepsi yapıyor. Dolayısıyla bu konuda neyi nasıl yaptığı veya nasıl deşifre ettikleri, bunlar çok çok önemli. Ama önümüzde NATO zirvesi var, ondan sonra BM Genel Kurulu var. Buralarda yapacağımız görüşmelerde, bunları tabii liderler olarak da aramızda konuşacağız. Öyle zannediyorum ki dünya barışını tehdit eden bu tür açıklamaları, herhalde bundan sonra daha kontrol altına alma gibi bir durumları olabilir."

KIBRIS MESELESİ

- "Şu anda da bu Kıbrıs sorununun Türk tarafının gösterdiği iyi niyetle aynı şekilde Rum tarafının da iyi niyet göstermesi neticesinde bir çözüme kavuşması mümkün. Bizler özellikle bu konuda garantör bir ülke olarak Yunanistan'ın da bu işe çok daha sıcak, çok daha olumlu bir yaklaşım içerisinde olmasını bekliyoruz"

- "Tabii adada 50. yılını geride bırakan sorunun mağduru olan malum Kıbrıs Türk halkıdır. Uzlaşma yönündeki irade her zaman yine onlar tarafından ortaya konmaktadır. Maalesef karşı taraf bu uzlaşma yönünde bir tavır ortaya koymamıştır. Uluslararası camianın bu konuda kararlı adımlar atmasını özellikle bekliyoruz". 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT