1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan’dan Bahçeli'ye Kerkük ve Musul uyarısı
Erdoğan’dan Bahçeli'ye Kerkük ve Musul uyarısı

Erdoğan’dan Bahçeli'ye Kerkük ve Musul uyarısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Kerkük ve Musul’la ilgili ifadelerinden dolayı uyardığı ortaya çıktı.

A+A-

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 3 Ekim Salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısı’da yaptığı konuşmada, “Şartlar oluştuğunda, tarih coğrafyaya dar geldiğinde Misakımilli uyanacak, 81 Düzce’den hemen sonra ‘82 Kerkük, 83 Musul’ deme hakkının önünde hiçbir güç duramayacaktır” ifadelerini kullanmıştı. Bahçeli’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü tehdit eden açıklamalarına gelen tepkiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı harekete geçirdi. İran ziyareti dönüşü Devlet Bahçeli’yi Beştepe’de kabul eden Erdoğan’ın, “82 Kerkük, 83 Musul” söyleminden duyduğu rahatsızlığı Bahçeli’ye bildirdiği öğrenildi.

YÜKSELEN BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ

Türkiye, Irak ve İran arasındaki temas trafiği, Barzani’nin sözde bağımsızlık referandumunun ardından hızlandı. Irak ordusunun da katılımıyla sınırlarda tatbikatlar başlatılarak, Erbil ve Süleymaniye’ye yapılan tüm uçuşlar durduruldu. Barzani’nin tartışmalı bölgelerden Kerkük’ü de referanduma dahil etmesi, buraya bir askeri harekâtı gündeme soktu. Irak Merkezi Yönetimi, tatbikatların güç kullanımı için yapıldığını açıkladı. Durumu fırsat bilen Bahçeli ise Kerkük ve Musul’un ilhakını dile getirdi.

Uzmanlar ise; Türkiye, Irak ve İran arasında son zamanlarda artan temas trafiğinin yalnızca Kuzey Irak’taki gayrişemru referanduma karşı olmadığı, ekonomik, siyasi, kültürel, ticari ve turizm gibi her alanda işbirliğinin katlanacağı bir döneme girildiği görüşünde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son İran ziyaretinde 4 alanda işbirliği anlaşması imzalanmıştı. (Kaynak: AYDINLIK)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT