E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

Entelektüeller

A+A-

Kimi zaman kitlelerin bir imtihanıdır, entelektüel bir kastın inançlarının yanlışlığı karşısında kendi doğrularını savunacak bir yol bulmak. 

Ne yazık ki entelektüel bir kast vardır Türkiye'de ve bu kast bugüne kadar belirli bir iktidar ilişkilenmesi üzerinden, kendisini aydınlığın, devrimin, iyi olan her şeyin temsilcisi olarak pazarlayabilmiştir bugüne kadar. 

Onlar tıpkı birer küçük çocuk gibi ellerinde bir kibritle evde yalnız bırakılmaması gerekenlerdir. Entelektüeller ellerinde kibrit varken hiç de akıllı değildirler, kibritin yanmasının büyüsüne kapılmış olarak her an bir evi yakabilecek birer küçük aptaldırlar.

İşte bu entelektüellerdir, bir savaşın büyüsüne kapılıp bunu romantikleştirerek insanların ölümünden kendilerine eserler yaratıp, kendi iktidarlarının heykellerini garibanların cesetleri üzerine diken.

İşte bu entelektüellerdir, hendeklerde binlerce insan ölürken, bu savaşın ortasından kaçmak isteyen öğretmenlere, oturdukları yerden fareler gibi kaçıyorsunuz, diyen.

İşte yine bu entelektüellerdir, 15 Temmuz darbe girişimine karşı sokağa çıkan insanlara, evlerinize gidin, sokağa çıkmayın diyenler, kendilerini tanklara barikat yapan bu insanları görmezden gelen.

İşte yine bu entelektüellerdir işçileri, köylüleri savunanlar ve bu halktan bir ucubeymişçesine iğrenen,  öcüymüşçesine korkan.

Oysa gerçekten kendilerini bir başkasının yerine koyabilselerdi, bu kadar kötülük yapabilirler miydi bir halka?!

gettyimages-760288449-5a9e0f5dc5542e0036794f44.jpg


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/albay_birol

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT