1. HABERLER

  2. EMLAK

  3. Emlakta ev sahipleri için altın dönem
Emlakta ev sahipleri için altın dönem

Emlakta ev sahipleri için altın dönem

Hızla el değiştiren daireler için emlakçılar ev sahiplerini tavlayabilmek adına altın promosyonuna başladı.

A+A-

İstanbul'da süre gelen 'kiracı sirkülasyonu'nu fırsata çevirmek isteyen emlakçılar ilginç yöntemler geliştiriyor.

Emlak komisyoncuları, ev sahiplerini altın promosyonuyla tavlamaya çalışıyor. Bazı ilanlarda duyuruların altına ‘Evini getirene altın veriyoruz' diye not düşülüyor. Hatta 'ev alana tam altın' veren emlak firmaları da var. Üstelik bu kampanyalar sadece İstanbul ile de sınırlı kalmıyor, Türkiye'nin birçok ilinde emlakçılar bu yöntem sayesinde kazançlarına kazanç katıyor.

FEDERASYON: HAKSIZ REKABET

“Emlakçılar dengesiz tanıtım ve promosyon yapmaya çalışıyor” diyen Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Yaşar Ovalı, üyelerine bu tip kampanyalar için izin vermediklerini ifade etti. Bunun sonu olmadığını belirten Ovalı, “Eskiden kapıcılara veriliyordu komisyon. Alenen kapıcıyı ortak ettik kendimize. Belki bu nedenle tercih etmişlerdir bu yöntemi emlakçılar ancak sonrasında bunun önünü kesemezler”ifadelerini kullandı.

KESİNLİKLE KURAL DIŞI UYGULAMA

Promosyonları ‘kural dışı' olarak nitelendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ise, “Bunun sınırı yok” dedi. “Sektöre bir düzenleme getirilmeli” diyen Baygan, danışmanlık yapanlara belli kriterler olması gerektiğini ifade etti. Baygan,“Kızamazsınız, ‘yanlış' da diyemezsiniz. Bu ‘Rekabetin boşluğudur" diye konuştu.

YABANCIYA 137 BİN SATIŞ

Yabancılar Türkiye'de 13 yılda toplam 30.2 milyar dolarlık 137 bin gayrimenkul aldı. En fazla taşınmaz alanların başında 36 bin 478 ile İngiltere vatandaşları geldi. 2014, 4.3 milyar dolar ile rekor yılı oldu. 2015'in ilk 4 ayında ise yabancıya konut satışları 997 milyon doları buldu.

100 BİNİ AŞKIN KİŞİ ALIM-SATIM İŞİYLE UĞRAŞIYOR

Türkiye'de odalara bağlı olarak çalışan emlak komisyoncularının sayısı 20-25 bin civarlarında. Bunun dışında gayrimenkul alım satımı ile uğraşan insan sayısının 100 binin üstünde olduğunu belirten Mustafa Baygan, konutların el değiştirirken bu işlemlerin yüzde 70'inin sahibinden yüzde 30'unun danışmanlık firmaları üzerinden yapıldığını kaydetti. Baygan, “Apartmanın kapıcısı da mahalle bakkalı da yapıyor. Ancak tüketici uzmanına gitmez ise yanlış yapar" dedi

7.6 MİLYON KEZ EV KİRALADIK

2014'te tapu dairelerinde toplamda 3 milyon 175 bin 213 adet satış işlemi gerçekleşirken, el değiştiren taşınmazlar arasında, 1.2 milyon adet konutun satış işlemi yapıldı. Konut satışlarında, İstanbul 225 bin 454 ile en yüksek payı aldı. Ayrıca 2014 yılında Türkiye genelinde 7,6 milyon kiralık ev ilanı verildi. 2015'in ilk 4 ayında 415 bin konut satılırken yılsonuna kadar rakamın 1 milyon 200 binin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT