1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekli Korgeneral Pekin: F-35’e yanıtı İncirlik’ten verelim
Emekli Korgeneral Pekin: F-35’e yanıtı İncirlik’ten verelim

Emekli Korgeneral Pekin: F-35’e yanıtı İncirlik’ten verelim

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması nedeniyle ilk F-35 yaptırımını devreye soktu. Komutanlar, Türkiye’nin F-35 projesinden tamamen dışlanması durumunda ABD’ye yaptırımla yanıt verilebileceğini belirtiyor.

A+A-

ABD, S-400’leri gerekçe göstererek Türkiye’nin satın aldığı F-35’lerin bakım ve onarım ekipmanlarının sevkıyatını durdurdu. Malatya’da kurulması planlanan F-35 bakım tesisleri için gerekli malzemeleri ve simulasyon cihazlarını göndermeyecek olan ABD’ye karşı Türkiye’nin nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyor. Emekli komutanlar ise Türkiye’nin yaptırımlara yaptırımlarla cevap verebileceğini, elinde önemli kozlar olduğunu belirtiyor.

Eski Genelkurmay İstihbarat Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin atabileceği adımları şöyle sıralıyor:

“Her şeyden önce Türkiye, İncirlik Üssü’ne destek vermeyebilir. ABD’nin katıldığı ya da bizi de dahil ettikleri güçlere katılmayabilir. Türkiye’nin bölgeye katkısı, NATO’ya katkısı ve ABD çıkarlarına katkısı çok fazla. Bu katkıların hepsi çekilebilir. Akdeniz faaliyetleri, Karadeniz faaliyetleri ve Türkiye’de bulunan ABD radar sistemleri, bu katkılardan sadece bazıları. Yani ABD F-35’leri vermiyorum derse Türkiye’nin elinde kullanabileceği bir çok yaptırım var.”

‘F-35’LER KESİNLİKLE VERİLECEKTİR’

Pekin, Türkiye’ye uygulanabilecek yaptırımların Avrupa ülkelerini de etkileyeceğini belirterek şöyle devam ediyor: “Türkiye’ye askeri yaptırımlar uygulanabilir, ekonomik yaptırımlar uygulanabilir ama bu yaptırımlar İran’daki etkiyi göstermez. Çünkü Türkiye ekonomisi Avrupa ekonomisiyle iç içe geçmiş durumda. Türkiye’ye uygulanacak olan ekonomik yaptırımlar, Avrupa ekonomisini de etkiler. Biz sadece borç para bulma konusunda ABD ile bir ekonomik kesişim noktasına sahibiz. Asıl önemli ortaklıklarımız askeri ve siyasi yönde. NATO, askeri olduğundan daha çok siyasi bir örgüt ve ABD NATO’yu kontrol ediyor. Bu bağlamda Türkiye ve Rusya’nın yakınlaşması ABD’yi tedirgin ediyor. F-35’ler kesinlikle verilecektir. Eğer verilmezse Türkiye ve Rusya yakınlaşır. Türkiye’yle iplerin koparılması durumda ABD sadece Türkiye’ye değil, bölgeye de hakim olamaz. Bize tüm silahları, istediklerini yaptırmak için veriyorlar.”

‘TÜRKİYE DİK DURMALI’

F-35 krizini çıkarma nedenlerinin Rusya ve Türkiye’nin gelişen ilişkilerini bozmak olduğunu vurgulayan Pekin, “Amaç, Türkiye üzerinde baskı kurup S-400 alınmasını engellemek. S-400 konusu askeri bir olay değil, siyasi bir olay. Amaçları Türkiye ve Rusya’nın arasını açmak. Eğer Türkiye S-400 alımını iptal ederse, Suriye’de şuan yürütmüş olduğu politikayı yürütemez hale gelecek. ABD, Türkiye’nin kendi başına karar almasını önlemeye çalışıyor. F-35’ler teknik olarak iyi uçaklar ama lojistik olarak ABD’nin elinde. Bu uçaklar havalandıkları andan itibaren ABD’ye bilgi veriyorlar. Uçakları almamak belki bir sorun olabilir, fakat uçaklar zaten tamamen bizim kontrolümüzde olmayacak.

Eğer F-35 süreci durdurulursa Türkiye yeni arayışlar içine girecektir. Bu arayış iyi bir şekilde de sonuçlanır diye tahmin ediyorum. Zaten Türkiye’nin müşterek uçak yapma gibi planları var. F-35’leri vermezlerse Türkiye 4-5 sene içerisinde kendi uçaklarını üretebilir. Elimizdeki F-16’ların 2030’a kadar uçurulması gibi bir plan var. Türkiye F-35’ler konusunda dik durmalı. Eğer iyi bir planlama yapılırsa F-35’ler verilmese de biz bu süreci fazla sıkıntıya girmeden atlatabiliriz” dedi.

ABD BUNLARI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI

İncirlik Üssü kapatılabilir.

NATO’ya sunulan katkılar sonlandırılabilir.

Doğu Akdeniz ve Karadeniz faaliyetlerinden çekilme kararı alınabilir.

Türkiye’de bulunan ABD radar sistemleri kaldırılabilir.

Kafkaslar, Hazar Havzası ve Orta Asya’da Türkiye desteğini çekebilir.

ABD’nin Afganistan’da bulunan güçlerine katkı sonlandırılabilir.

Askeri gücümüz barış güçlerinden çekilebilir.

Hint Okyanusu’na gemi gönderme iptal edilebilir.

ABD'NİN İNCİRLİK'E İNİŞİNİ DURDURUN!

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, dün sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu çağrıyı yaptı: “Fırsatçılara meydanı bırakmayın! ABD’de F-35 eğitimi için bulunan personelimize yapılanlara karşılık çok net olarak mesaj mı vermek istiyorsunuz? ABD’nin İncirlik Meydanı’na iniş kalkışlarını durdurun.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT