1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekli Kıdemli Binbaşı Sayan’dan görevdeki binbaşılar ve alt rütbeye yönelik açıklama
Emekli Kıdemli Binbaşı Sayan’dan görevdeki binbaşılar ve alt rütbeye yönelik açıklama

Emekli Kıdemli Binbaşı Sayan’dan görevdeki binbaşılar ve alt rütbeye yönelik açıklama

Emekli Kıdemli Binbaşı İsmail Sayan’dan görevdeki binbaşılar ve alt rütbeye yönelik flaş açıklamalar.

A+A-

ANKARA - Emekli Kıdemli Binbaşı İsmail Sayan 
Sayın ve sevgili muvazzaf binbaşı yüzbaşı kardeşlerim. Dün bizim konumumuzda şimdi sizlersiniz. Allah’ım sizleri her türlü beladan musibetten korusun. Biz bugün sizlerin yaşadığı dün yaşayanlar olarak çeşitli nedenlerle binbaşı rütbesine ordudan ayrılmak durumunda olduk. Bizlere görevde iken hakkımız hukukumuz nedir? Kimse söylemedi bizde vatanımızın Güneydoğusu’nda barut kokarken Mehmetçiğin kanı akarken adı konmamış gayrinizamî harp yaparken ücretle, maaşla ne verildi ne verilmedi bunlarla ilgilenmeyi ar hayâ kabul ettik kendimize yakıştırmadık ucuzluk gördük. Bu değerli düşüncelerin kıymeti değeri bilinir değerlendirilir sandık.

Zorunlu sebeplerden ayrıldığımız gün başka bir dünyaya uyandık 20 yıldır uyandığımız bu hakiki dünyada ne arayanınız ne soranınız ne de kapınızı çalanınız var. Ne kadar maddiyatınız, paranız gücünüz kudretiniz varsa o kadar değeriniz var? Yoksa düşseniz elinizden tutanınız olmaz.
Gelelim asıl meseleye 21 yıldır yarbay ve üst tarafa verilen makam-görev-temsil teminatlarını çeşitli bahanelerle binbaşılara vermediler hala vermiyorlar. Biz ağabeylerinizin uğradığı bu haksızlığın belki farkında belki fevkinde belki önemini bilmiyor ilgisiz duyarsız kalıyorsunuz.

Emekli binbaşılara bu tazminatları vermemek için muvazzaf personele bir 400 TL seyyanen birde komutanlık tazminatı verdiler belki şu anda cephede olanlar pek çok tazminat ek ödeme hatta yurtdışı tazminatlarla maaşı şişkin olanlar memnun olanlar vardır, fakat bunlar geçicidir.

Şöyle ki binbaşılık 5 sene bu 5 sene boyunca elinde olmayan zaruri sebeplerle veya hastalık sebebiyle psikolojik sebeplerle veya ailevi nedenlerle veya bir kumpas komploya maruz kalmak suretiyle emekli olmak durumun da kalabilirsin nitekim her yıl ordudan ayrılan onlarca binbaşı olması bunun göstergesidir.

Şunu iyi bilin ki hiç unutmayın ki yarbaylığa 1 gününüz kalsa bile binbaşı olarak ayrıldığın takdirde çıplak maaşın hariç aldığın tüm tazminat ve yan ödemeler kesilecek, maaşın 1/3 veya 1/4 oranında azalacak. Bizlerin dünyasına uyanacaksın. Hem de dünün kahramanı olsan da fark etmez ömür boyu çıplak maaşa talim edeceksin. Tırnağın varsa başını kaşı günleri başlayacaktır yapayalnız kalacaksınız.

Binbaşıların çıplak maaşı ise düşük/alt gelir seviyesinin altında yoksulluk sınırının içindedir.

Dün Komando / Özel Harekât/ Birlik / Filo / Gemi / komutanlığı yapmanın önemi kalmayacak.

Öte yandan hiçbir riski, tehdit, tehlike, meşakkat, mahrumiyet derdi sorunu olmayan karargâh, büro, 8/5 mesaisine tabi rütbeliler oturduğu yerde rütbe kazanır muhariplerin çektiğini çekmezler rahatlıkla yıpranmadan yarbay olurlar ve makam-görev-temsil tazminatlarını emekli olsalar dahi ömür boyu almaya devam ederler.

Yani maka-görev-temsil tazminatı kalıcı komutanlık ve diğer tazminatlar geçicidir. Bu çok önemlidir.

Bu gerçeklerden dolayı diğer tüm tazminatlardan daha önemlisi kalıcısı ömür boyu sana gerekli olan M.G.T.tazminatlarıdır bu hakları alabilmek için duyarlı ve bilinçli olmamız menfaatimiz geleceğimiz açısında çok önemlidir. Şu andaki şişkin maaşınız gözünüzü boyamasın, sonra ayrılmak zorunda kalınca o senin çektiğinin onda birini çekmeyenler sana alaysı gülecekler onlar oturarak iki evrak iki imza ile rütbe alıp rahatlıkla yarbay olup senden 1500 TL fazla emekli maaşı alacak ve keyiflerine bakacak sende aybaşını nasıl getireceğim diye düşüneceksin.

Sonra üzülmemek, hayal kırıklığına uğramamak için şimdiden binbaşıların 21 yıldır verilmeyen hakları olan bu kalıcı tazminatları alabilmek için bizlerle beraber mücadeleye duyarlı ve ilgili gayretli olalım lütfen. Ben sizler için yol yakınken uyarıyor, başınıza geleceklere şimdiden dikkat çekiyorum. Bunu babanız bile yapmaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT