1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Ekonomik Güvende Dönüm Noktası
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ekonomik Güvende Dönüm Noktası

A+A-

Ekonomik güven endeksi 99,5 oldu

2017 yılına kötü başlangıç yapan ekonomik güven endeksi, her geçen ay toparlanarak yükselmeye devam ediyor.Toparlanma Nisan ayında da devam ederek, Mart ayına göre %3,6 oranında artış gösterdi. Endeks 96 değerinden 99,5 değerine yükseldi. Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, perakende ticaret sektörü ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

guven-endeksi.jpg

Endeksin neredeyse 100 seviyesine gelerek, genel ekonomik duruma ilişkin güvenin nötr seviyesine geldiğini söyleyebiliriz.Bu durum2017 yılının dönüm noktası olabilir.Ekonomik reformlara devam edilirse, devlet teşvik ve destekleri reel sektör üzerinde hissedilecek ölçüde devam ederse ve de reel sektör üzerine düşeni yapmaya devam ederse pozitif yönlü artış gerçekleşir.Endeksin 100 seviyesini aşıp genel ekonomik duruma ilişkin beklentilerin iyimserlik havasına çevrilmesi hepimizin ortak dileği.

Unutmayalım ki, güvenin olmadığı yerde ekonomiden bahsedemeyiz. Güven olursa yatırım olur, istihdam artışı olur, harcama olur, piyasada canlı para dolanır. Bu sebeple 2017 yılının başından beri yükselen güvenin önümüzdeki aylarda da artarak devam etmesi ve güven endeksinin artıya geçmesi hepimizin ortak dileği. Güvenin; bu ülkeye, bu iş dünyasına, yatırımlara, istihdamlara…

Kaynak: TÜİK Haber Bülteni Sayı: 24896

Kurumsal Dönüşüm ve Stratejik Yönetim Danışmanı
Twitter.com/emrihana

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT