1. YAZARLAR

  2. Figen Aslan

  3. Eğitim önemli fakat en önemlisi okul öncesi
Figen Aslan

Figen Aslan

Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim önemli fakat en önemlisi okul öncesi

A+A-

Ülkemizde ‘eğitim’ denilince aklımıza ilk gelen sınavlar, çalışma kitapları, dershaneler, notla korkutan öğretmen eğitimciler geliyor

Hâlbuki bir insana hayatla ilgili en esas kalıcı kuralların okul öncesinde 3 yaşın nezaket ve zarafet kuralları, 6 yaşın ise akademik eğitimin oluşturduğu bilinmelidir.

Çocuklar uzun bir eğitim yolculuğunun küçük ama en esaslı önemli adımını okul öncesinde atar. Bu süreçte çocuklar kadar ebeveynlerde heyecanlı ve endişeli olur. Akıllarında bir sürü soru işareti, kalplerinde ise endişe yaşarlar. Eğer okulda her şey yolundaysa kayıt zamanı yabancı iken, sene sonunda ortak bir amaca hizmet eden dostluklar oluşuyor. Okul, öğretmen ve aile arasında yıl içinde pek çok şey paylaşılır. Kimi zaman endişe kimi zaman telaş, sevinç, gurur ve heyecan. Okulda öğrencilerimizle ilgilenirken biz eğitimcilerin içinde daima iki duygu olması gerekiyor. Onlar bize emanet ve minicik bedenlerinde koskocaman bir masumiyet taşıdıkları için öğrencilerini koşulsuz sevmek, yarın büyüyecekleri için onlara saygı göstermek. Okul öncesi kuralları büyür ama asla değişmez. Ana okullarında verilen her öğüt hayat boyunca geçerlidir ve içerisinde birçok anlam ifade eder.

Örneğin;

-‘dışarı çıktığımızda el ele tutuşun ve birbirinizden ayrılmayın’

Dışarısı tehlikelerle dolu olabilir, herkes birbirine ihtiyaç duyar.

-‘Her şeyini  paylaş ,paylaşmak güzel bir davranış’

Dünyanın sahip olduğu hepimize yeter.

-‘Sana ait olmayan bir şeyi alma’

Dürüst ol, hırsızlık yapma.

Son yıllarda maalesef ülkemiz hatta dünyamız çok zor bir dönemden geçiyor. İnsanlar gözlerini bile kırpmadan çocuk kadın demeden ellerini kana buluyor. Yeryüzünde doğan her çocuk anaokulundan üniversite son sınıfa kadar sıkı bir şekilde takip edilip, kişiliğin %80'ini oluşturduğu çağda iyi bir anaokulu eğitimi alabilselerdi eminim ki dünyamız bugün bambaşka bir yer olurdu. Anlamamız gerekiyor ki sorunları yaratan nedenleri ancak erken çocukluk döneminde vereceğimiz kaliteli eğitimle ortadan kaldırabiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT