1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. E-Devlet Miras sorgulama hizmete girdi! Miras sorgulama hizmeti nasıl yapılır?
E-Devlet Miras sorgulama hizmete girdi! Miras sorgulama hizmeti nasıl yapılır?

E-Devlet Miras sorgulama hizmete girdi! Miras sorgulama hizmeti nasıl yapılır?

Milyonlarca kişinin E-devlete akın ettiği, soy ağacı sorgulama ve sefer görev emri uygulamalarının ardından yakınlarından miras kalıp kalmadığını da e-devlet üzerinden sorgulayalayabileceğimiz hizmet devreye girdi. İşte miras sorgulama için bilmeniz gerek

A+A-
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının internet üzerinden devlet hizmetlerine ulaşabildiği e-devlet, yeni bir uygulamaya başladı.
 
Geçtiğimiz dönemde Alt-üst Soy Sorgulama, Sefer Görev Emri gibi hizmetlere aşırı ilgi nedeniyle kilitlenen e-devlet'te artık yakınlarınızdan miras kalıp kalmadığını da öğrenebileceksiniz. 
 
Mirasçılık Belgesi hizmeti, 6 Mart 2018 itibariyle hizmete girdi. 
 
Miras Sorgulama hizmetiyle ilgili e-devlet'te bir de açıklama yer aldı, açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir."
 
 
e-devlet-miras1.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT