1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyanın en büyük metrosu bu şehirde! Tam 424 durak
Dünyanın en büyük metrosu bu şehirde! Tam 424 durak

Dünyanın en büyük metrosu bu şehirde! Tam 424 durak

Toplu taşımada en hızlı ulaşım aracı olan metro, pek çok açıdan kentin gelişmişlik seviyesi için de birer ölçüt.

A+A-

Dünyanın en büyük metrosu bu şehirde! Tam 424 durak

Trafikte kaybedilen zaman ve stresin aksine metrolar hızlı ulaşım imkânı ve konforlu yolculuk nedeniyle hem şehir sakinleri hem de yerel yönetimler tarafından son yıllarda öncelikli hale de gelmiş durumda. Özellikle nüfusu milyonları aşmış olan metropollerde metroya olan rağbet oldukça fazla. İşte dünyanın dört bir yanından metronun enleri.

New York, ABD

New York, ABD

Dünyanın en önemli finans merkezlerinin başında gelen New York, aynı zamanda önemli bir metro kenti. Film çekimlerinde yapımcıların set olarak kullandığı metro sistemi dünyanın en fazla durağa sahip olan ulaşım sistemi. Sistemde tam 424 durak bulunuyor.

Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Geldik Avrupa'ya! Dünyanın en sakin şehirlerinden olan ve büyüleyici doğal güzellikleri bulunan Finlandiya, metrolar konusunda bir "en"e sahip. Helsinki'de 1989 yılında açılan Mellunmäki durağı dünyanın en kuzeyindeki metro istasyonu olma özelliğine sahip.

Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires, Arjantin

Geçiyoruz Güney Yarım Küre'ye! dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Arjantin'in başkenti Buenos Aires de listeye, dünyanın en güneyindeki metroya sahip olma özelliği ile kayıtlara geçmiş durumda. 1986'dan beri Buenos Aires sakinlerinin kullandığı Plaza de los Virreyes hattı dünyanın en güneyindeki metro hattı.

Moskova, Rusya

Moskova, Rusya

Rusya'nın başkenti Moskova'nın metro hattı özelliği ile dünya çapındaki şöhretini hak etmiş. 12 milyonu aşan bir nüfusa her gün hizmet veren bu tarihi metro sistemi Aquarelle gibi son derece estetik istasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

İngiltere'nin başkenti Londra'daki metronun dünyanın en eski yer altı ulaşım ağı olduğunu kabul etmekte. 11 hat ve 270 durağa sahip olan metro sisteminin açılış tarihi ise 1863 olarak kayıtlara geçmiş durumda.

İstanbul, Türkiye

İstanbul, Türkiye

Geldik güzel ülkemize! Dünyada iki kıta üzerine kurulu tek şehir olan İstanbul, tarihin en köklü medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir kent. Sultan Abdülaziz döneminde 1869'da Fransız mühendis Eugene Henri Gavand'a verilen imtiyazla Karaköy Limanı ile Pera'yı birleştirmek amacıyla inşasına başlanan metro hattı Londra'dan sonra dünyanın en eskisi olma unvanına sahip.

Kiev, Ukrayna

Kiev, Ukrayna

Yönümüzü yine kuzeye çeviriyoruz. Dünyanın en derin metro istasyonu, 1960 yılında yerden 105,5 metre derinlikte inşa edilen Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki Arsenalna Metro İstasyonu olarak biliniyor. İstasyona inip çıkması bile uzun bir süre kaybına neden olmakta.

Tokyo, Japonya

Tokyo, Japonya

Sosyal medyada şahit olmuşsunuzdur. Metro görevlisinin insanları iterek vagona yerleştirdiğini. İşte o görüntüye Japonya'nın Tokyo şehrinde şahit olabilirsiniz. Tokyo, dünyanın en kalabalık kenti olarak da biliniyor. 30 milyonu aşan nüfusuyla Tokyo, dünyanın pek çok ülkesinden daha kalabalık bir nüfusa sahip. Hal böyle olunca 179 istasyonlu Tokyo Metrosu, dünyanın en kalabalık metrosu olarak da kayıtlara geçmiş durumda. 2017 yılında 3.5 milyar insan 195 kilometre uzunluğundaki bu devasa metro sisteminden yararlandı.

Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, Macaristan

Macaristan'ın başkenti Budapeşte, yer üstünde sahip olduğu özellikleri kadar yer altındaki özellikleri ile de ön plana çıkmış durumda. Budapeşte, Londra ve İstanbul'dan sonra dünyanın en eski metro sistemlerinden birine sahip. 1896 yılında kullanıma açılan M1 hattı dünyada UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne giren ilk ve tek metro hattı olma özelliği de taşıyor.

Stockholm, İsveç

Stockholm, İsveç

Stockholm metrosu "En"ler listesine olağan üstü güzelliğe sahip duraklarıyla girmiş durumda. Kaynak: Milliyet

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT