1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolarda son durum ne?
Dolarda son durum ne?

Dolarda son durum ne?

Dolar/TL yeni haftaya 5.81 TL seviyesinden başladı, saat 10.00 sularında 5.83 seviyesindeydi. Kur geçen hafta cuma günü küresel piyasalarda Paskalya tatilinin hacimleri azaltmasının da etkisiyle 5.80 civarında dar bantta bir seyir izlemişti

A+A-

Geçtiğimiz hafta birçok küresel finansal piyasasının kapalı olduğu Paskalya tatilinin de etkisiyle dar bantta dalgalanan Dolar/TL yeni haftaya 5.81 TL seviyesinden başladı. saat 10.00 sularında 5.83 seviyesini aştı. Paskalya tatilinin kısmen devam etmesi ve yarın Türkiye piyasalarında resmi tatil olması nedeniyle hacimlerin düşük kalması bekleniyor.

Dolar/TL geçen hafta Çin verileri ve Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik kötümser beklentilerin nispeten azalması ve İstanbul'da Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun göreve başlamasının da desteğiyle 5.7100'a kadar gerilemiş ancak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın TCMB) rezervlerine yönelik endişelerle yeniden 5.8504'e kadar yükselmişti.

BUGÜN 2 YILLIK YENİ GÖSTERGE TAHVİL İHALESİ İZLENECEK

Bugün Hazine'nin düzenleyeceği 2 yıllık yeni gösterge tahvil ihalesi, Nisan ayı tüketici güven endeksi ve Mart ayı merkezi yönetim brüt borç stoku verileri takip edilecek

Küresel piyasalarda Cuma günü kapalı olan ABD piyasalarında işlemler bugün tekrar başlayacak. Ancak İngiltere ve Avrupa piyasaları kapalı olacak. Petrol fiyatları ise ABD'nin İran'dan petrol ithalatına tanıdığı muafiyetleri sona erdireceği haberinin etkisiyle sert yükseldi. ABD'nin İran'ın petrol ithal eden ülkelere tanıdığı yaptırım muafiyetine son verdiğini bugün açıklaması bekleniyor. Buna göre aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkeler ithalatı kısa süre içinde durdurmaları halinde yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.

HAFTAYA TCMB'NİN FAİZ KARARI DAMGA VURACAK

Yurt içi piyasaların bu hafta en önemli gündem maddesi TCMB'nin perşembe günü açıklayacağı faiz kararı olacak. TCMB son olarak Mart ayı toplantısında politika faizini yüzde 24'te tutmuş, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme olana kadar sıkı duruşun korunacağını vurgulamıştı.

SİYASİ GÜNDEMDE KIZILCAHAMAM GÖRÜŞMELERİ VAR

Siyasi gündemde ise Cuma günü başlayacak olan AK Parti'nin Kızılcahamam görüşmeleri var.

TL'NİN ÜZERİNDEKİ BASKI UNSURLARI

Uzmanlara göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler sonrası yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB'den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin altı aydır devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

HT

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT