Kovid-19 ile mücadelede fikirleriyle etkin rol oynayan Detail Haber Yazarı ve özel bir hastanenin Doktoru Kahraman Kıskaç, Delta varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kovid-19 ile mücadelede fikirleriyle etkin rol oynayan özel bir hastanenin Doktoru Kahraman Kıskaç, Delta varyantı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Doktor Kahraman Kıskaç, Delta dalgasının aşı olmayanlara vuracağını açıklarken, “Delta varyantı belirtileri mutasyonun yaygınlaşmasının ardından dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündeme gelen konulardan oldu. ‘Çift mutasyonlu’ olarak adlandırılan Delta varyantının Alfa’ya kıyasla yüzde 60 oranında daha bulaşıcı olduğu açıklandı. Mide, baş ve boğaz ağrısı, bulantı, ishal, kusma, yüksek ateş gibi belirtilerle kendisini gösteriyor. ABD’nin en büyük eyaleti olan California’da yapılan çalışma sonuçlarında Delta nedeniyle vaka artışı sürerken hastane yatışları artmış olup, hastaneye yatanların yüzde 99’nun aşısız olduğu bildirildi. İsrail’de yapılan bir çalışmada ise Delta varyantının yüzde 50’ye yakını aşısız 0-18 yaş grubu olduğu, yaş ilerlemesine rağmen aşı olanlarda çok nadir Delta varyantı rastlanmaktadır. Buna rağmen ülke bazında yüksek aşılama ile bildiğimiz İngiltere’de yüksek vakalara rağmen ölüm oranları çok düşük kalmıştır. Rusya’da ise bunun tam tersi düşük aşılama ile birlikte ölüm oranlarının çok arttığı bir gerçektir. Bu varyant gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde görülebiliyor. Sağlıklı gençler sadece bulaş rolünde olup, ölüm oranı yok denecek kadar az olduğu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ARTIK VARYANTLAR YABANCI DEĞİL”

Doktor Kahraman Kıskaç, “Ülkemiz olarak Delta varyantına ne kadar hazırız. Dünya Kovid-19 ile mücadele ederken varyantlarla devam ediyor. Aslında Kovid-19’u herkes az çok tanıdı. Delta varyantı da önlem, tedavi açısından fark eden bir şey yok, hatta Kovid-19’a karşı ilk dalgalara göre daha avantajlıyız. Çünkü tecrübeliyiz ve aşı gibi güçlü bir korunma kalkanımızı taktık. Mutasyonlar beklemediğimiz bir şey değil, hatta ana virüsün etkisinin kaybolması için beklediğimiz gerçekler. Dalgalar artık daha büyük olsa bile sağlık sistemleri çökmeyecek” dedi.

HAVALANDIRMANIN ÖNEMİ

Kıskaç, “Delta varyanttaki şansımız virüsün ana büyük bulaş kaynaklarından olan okullarımızın zaten kapalı olması. Ana kriterlerden biriside havalandırma olması ile kışın insanlar kapalı alanlarda daha uzun süre kalıyor, ancak yazları kapalı alanda daha az vakit geçirme, doğal olarak da havalandırma daha iyi olduğunu bildiğimiz bir gerçektir” dedi.

Hain saldırıda şehit düşen polisin telsizdeki son konuşmaları ortaya çıktı Hain saldırıda şehit düşen polisin telsizdeki son konuşmaları ortaya çıktı

TURKOVAC AŞIMIZ İLE DÜNYADA FARKLI YERİMİZİ ALACAĞIZ

Doktor Kahraman Kıskaç, “Aşı tarafına geçecek olursak, bize ilk üç dalga Avrupa'dan gelmiş olmasını göz önünde bulundurduğumuzda, Avrupa’nın da aşılama yüksek oranlara çıktığını hep birlikte görüyoruz. Bunun ülkemiz adına faydası, ülkemize biraz daha gecikmeli olarak geleceği, bununla birlikte bizim pik döneminde 2’inci doz aşılamada yüksek oranları göreceğimizi herkes biliyor. Aşılamada ilk dalgalardaki gibi tedarik sıkıntımızın olmaması, bunun yanında kendi TURKOVAC aşımızla sadece ülkemizde değil, Dünya Kovid-19 ile mücadelede diğer ülkelerinde yanında olduğumuzu herkesin göreceğini belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

AŞILAMADA BÖLGESEL FARKLILIKLAR

Özetle Delta varyantı gelebilir, şu an biz gelip gelmemesini konuşmaya lüzum görmediğini belirten Kıskaç, “Önemli olan geldiğinde biz ne kadar hazırız. Bu konuda da 2’inci doz yüksek oranlara çıkan aşılama ile her yönden hazır olacağız. Bu demek değildir ki, bu dinamik süreçte hiç kısıtlama olmayacak ya da tedbirleri elden bıraktığımız anlamında değil. Özellikle yerel bölge olarak bakarsak, aşılamada zayıf kalan bölgelerimizi daha fazla vuracağı aşikâr olarak görünmektedir. Şu an gördüğümüz aşılama tarafındaki başarıya odaklanıp ülkemiz olarak bu dinamik süreçte emin adım ve tedbirler ile yolumuza devam etmektir” sözlerine yer verdi.