1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktor Kahraman Kıskaç’tan Kovid-19 mücadelesinde dünyaya örnek olan Türkiye ve normalleşme süreci analizi
Doktor Kahraman Kıskaç’tan Kovid-19 mücadelesinde dünyaya örnek olan Türkiye ve normalleşme süreci analizi

Doktor Kahraman Kıskaç’tan Kovid-19 mücadelesinde dünyaya örnek olan Türkiye ve normalleşme süreci analizi

Kovid-19 mücadelesinde fikir ve önerileri ile bilinen Detail Haber Yazarı ve Gaziantep Özel NCR Hastanesi Doktoru Kahraman Kıskaç, Kovid-19 mücadelede ile ilgili yaptığı açıklamada, normalleşme sürecinin analizini yaptı.

A+A-

Doktor Kahraman Kıskaç, ilk olarak 2019 yılında Çin’de saptanan Covid-19 hastalığı kısa sürede hızla yayılmış ve 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi ilan edildi. Türkiye bu süreçte pandemi ile ilgili tedbirlerini oldukça erken bir dönemde almaya başlamış ve Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilanından önce, 10 Ocak 2020 tarihinde Kovid-19 hastalığı ile mücadele etmek amacıyla Sağlık Bakanlığı bünyesinde bir operasyon merkezi kurulmuş ve aynı tarihte Türkiye'nin farklı üniversitelerinde farklı alanlarda çalışan başarılı bilim adamlarından oluşan bir Bilim Kurulu oluşturdu. Ardından tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hayatın belli alanında sosyal izolasyon dönemi başlandığını söyledi.

Doktor Kıskaç, “Salgında geçen bir yılın ardından artık normalleşmeyi konuşuyoruz. Onca çaba ve gayretlerimizle gemiyi en az su alarak limana getirdik.

“ARTIK NORMALLEŞMEYİ KONUŞUYORUZ”

Salgın ortasında çoğumuz umutsuzluğa kapıldığımız zamanlar olmuştur. Ama aşı ve mutasyonlar ile artık normalleşmeyi konuşma zamanı geldi. Dünyayı etkisi altına alan salgın ilk başlarda tam bir kâbustu. Öyle bir insanlığa korku salındı ki bilmediğimiz bir düşman ile karşı karşıyaydık. Zamanla virüs mutasyon geçirdi korku barajı yenilendi ancak biz bilim adamları da kendini zamanla yeniledi. İlk başta tedaviden tutalım, Profilaksi ve korunma yollarına kadar her yönden değişim yaşadık” dedi.

“AVRUPA VE BATI SINIFTA KALDI”

Avrupa ve batı 2’nci dalgada en ağır hasar alan bölgeler olduğunu belirten Kıskaç, “Ülkemiz olarak yerinde aldığımız tedbirler ile Ocak ve şubat ayını neredeyse virüssüz yaşadık diyebilirim. 3’üncü dalga gelmeden bu arayı fırsat bilip aşılamada dünyada ilk onda yer aldık” dedi.

“NORMALLEŞMEDE AŞI FAKTÖRÜ”

Doktor Kahraman Kıskaç, “Aşı ile birlikte 3’üncü dalgayı daha hafif atlatıp normalleşme de önce yerel, yerinde tedbirler ve etkili kısa kapanma ile yaza da tam normalleşme hedefine yaklaştık. 3'üncü dalgayı özetle “vaka çok ama hasta yok” olarak aşı ile birlikte atlattık. İnsanlarımız pandemi ile birlikte ağır bir pandemi yorgunluğuna girdi. Şimdi Koronavirüs’ün biyolojik etkilerinden kurtulup psikososyal ve ekonomik yaraları sarma zamanı. Bunu da yavaş yavaş insanlarımız hasta ve hastaneye yatışlardaki azalma ve ölüm oranlarının düşmesi ile üzerlerindeki korku çemberi gidecek” ifadelerini kullandı.

“İLERİDE KOVİD-19 BELKİDE MEVSİMSEL BİR GRİP OLARAK KALACAK”

Doktor Kıskaç, “Eski normal hayatımıza kısa zamanda dönüşeceğini umuyorum. Belki de Koronavirüs binlerce mutasyonla ya yok olup gidecek ya da mevsimsel bir grip olarak kalacak. Ona da normal grip aşısı gibi yıllık özellikle kritik kronik hastalarımıza gerekebilir. Kısaca Koronavirüs ile mücadelede örnek gösterilecek yerel ve yerinde tedbirler ile dünyada en iyi uygulayan ender ülkeler arasında yer aldık. Umut artık trenden gelen bir ışık değil, aşılama ile birlikte hayatımız da artık normalleşme sürecine girmiş bulunmaktayız” sözlerine yer verdi.

KOVİD-19’DAKİ BAŞARIMIZIN EKONOMİK YANSIMASI

Doktor Kıskaç, Türkiye’nin ekonomisi hakkında ise, “Kovid-19 ile mücadelemizin sonunda ülkemiz olarak mücadelemizdeki başarımızın ekonomiye de öngördüğümüz gibi yansıdığını, bu sene sonuna kadar her anlamda dünyaya örnek olacak rekorlarımızı hep birlikte görüyoruz ve daha da göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT