1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Dikkat! iPad'e karşı bir alerji olabilir!
Dikkat! iPad'e karşı bir alerji olabilir!

Dikkat! iPad'e karşı bir alerji olabilir!

Dünyanın en çok kullanılan tableti iPad'in alerjik reaksiyona yol açan bir madde içerdiği ortaya çıktı.

A+A-
Tıp makalelerinde de yer verilen ve pek çok elektronik cihazda bulunan 'nikel' vücutta ani kaşıntılara ve deri iritasyonuna sebep olabiliyor.
Literatüre geçen ilk vaka, Amerika San Diego'da yaşayan 11 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı alerji oldu. Küçük çocuğun hayati tehlike arz etmese de rahatsız edici seviyedeki döküntü ve kaşıntılarının sebebi, kullandığı iPad'in yapımında kullanılan nikel olarak tespit edildi.
Küçük çocuğun tedavisini yapan Dr. Sharon Jacob, hayati risk teşkil etmese de tedavisinin zahmetli olduğu bu alerjinin tedavisinde antibiyotik ve kortizon kullanmak zorunda kaldıklarını ve çocuğun tedavi sürecinde istirahat etmesi gerektiğini belirtti.
Çocuğun tüm vücudunu saran kaşıntıların sebebini araştırırken elinden düşürmediği iPad'i inceleyen uzmanlar, cihazın dış yüzeyinde kullanılan nikelin buna sebep olduğunu ve koruyucu kılıf takınca semptomların azaldığını belirtti.
Hastanın iPad'i kılıf eşliğinde kullanmaya başlamasının ardından kızarıklıkların azalması, nikelalerjisi ve iPad arasındaki ilişkinin gerçek olması ihtimalini kuvvetlendirse de, bu vaka dışında henüz somut bir kanıt bulunmuyor.
Konuya ilişkin olarak bir açıklama gönderen Apple ise ürünlerinde en üst kalite malzemelerin kullanıldığını ve hem ABD hem de Avrupa'daki yasal standartlara uygun malzemelerin seçildiğini vurguladı.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT