1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş'tan şok çözüm süreci açıklaması
Demirtaş'tan şok çözüm süreci açıklaması

Demirtaş'tan şok çözüm süreci açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, erken seçim ve çözüm süreci hakkında önemli açıklamalar yaptı. Demirtaş, seçim hükümetinde yer alacaklarını söyledi.

A+A-

Haber Tarihi :25-08-2015 10:01
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi erken seçim ve çözüm süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim hükümeti hakkında konuşan Demirtaş, bakanlık teklifi bulunmasına karşılık, "Cumhurbaşkanı bugün Davutoğlu'na bir kez daha görev verecek sanırım. Partimizin tavrı net. Bize oy verenlerin seçim hükümetinde temsil hakkımızı kullanacağız. Bu Ak Parti hükümeti değildir, uzlaşmayla da sağlanmamıştır. Yeni hükümet kuruluncaya kadar geçici bir yürütme yetkisidir. HDP seçimin güvenliği açısından da iktidar olanaklarının kullanılmasının önüne geçmek için bu kararı almıştır." dedi.

copyright_aabadoluajansi_2015_20150825074827.jpg

Demirtaş'ın açıklamasından satırbaşları:

"DAVUTOĞLU’NA ÇAĞRI YAPIYORUM"

Bizim açımızdan hangi bakanlığın olacağı fark etmez, bütün arkadaşlarımız aynıdır. Davutoğlu'na şu çağrıyı yapıyorum. Türkiye'nin yarısı kadındır, oluşturacağınız seçim hükümetinin yarısı da kadınlardan olmalıdır. Türkiye en azından kadın özgürlüğü bakımından ciddi bir hamle yapabilmelidir.

"KANDİL'İN CEVABI BİZE DEĞİL"

Kandil’den gelen cevap bizim çağrımızla gelmedi, burada çağrılara kulak tıkayan Sayın Cumhurbaşkanı. Sadece HDP’liler barış istiyor diye bir yanılsama olmasın, bütün Türkiye barış istiyor. Birimizin iktidarı ve çıkarı için sessiz kalmayacağımızı belirtmeliyiz. Bu kadar iyi bir noktaya gelinmişken sırf HDP’yi baraj altında bırakmak için ülkeyi adım adım felakete götürmememleyiz.

"SİLAHLAR SUSMALIDIR"

Bu çılgınca politikalardan derhal vazgeçmelidir. Bunun hesabını tabi verecekler, ülkeyi savaşa sürüklediler. Sonsuza kadar gideceğiz, evlatlarımızı feda edeceğiz nidalarından vazgeçsinler. O dünyanın en ağır yükü olan tabutların altında bütün savaş hükümetleri kalmıştır, bunlar da kalacaktır. Bütün derdimiz hemen şu an silahların susmasıdır.

"3 BAKANLIK HAKKIMIZ VAR, HAKKI TESLİM EDECEĞİZ"

Bugün MYK toplandıktan sonra karar vereceğiz. Partimizin tüzüğünde ne varsa onu işletiriz sorun yok. Biz bu ülkemizi bunlardan çok daha iyi yönetiriz, tek başımıza seçim hükümetinde olsak da HDP’yi kayıran bir politika izlemeyiz. Adil, eşitlikçi bir siyaseti savunacak arkadaşlarımızdır. HDP’nin adının konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Biz görev alacağız bu hükümette arkadaşlar, toplumun hakkını teslim edeceğiz. 3 bakanlık hakkımız var, seçmenin hakkı var, hakkı teslim edeceğiz.

"OLMAZSA KENDİ BİLİR"

Davutoğlu’nun size getireceği isimleri kabul edecek misiniz?

Kadınlardan oluşursa iyi bir iş yapmış olur Davutoğlu, olmazsa kendi bilir, isimleri tartışacak halimiz yok, bütün arkadaşlarımız aynıdır. HDP’nin bütün bakanları da kadın olabilir ve ben genel geçici hükümetten bahsediyorum…

"SARAY DARBESİ YÜRÜRLÜKTE"

HDP’siz seçim hükümeti kurulacak iddiaları hakkında neler söyleyeceksiniz?

Anayasa askıda. Saray darbesi yürürlükte. HDP’siz hükümet kurup anayasayı çiğneyebilirler. Ama vebali ağır olur, yapabilirler de yine anayasayı çiğneyebilirler

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT