1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş'ın davası için karar çıktı!
Demirtaş'ın davası için karar çıktı!

Demirtaş'ın davası için karar çıktı!

Demirtaş, cezaevine konulduğu Kasım 2016'dan bu yana ilk kez bir duruşmaya katıldı. Dava görülen duruşmanın ardından 17 Mayıs 2018 saat 14.00’a ertelendi.

A+A-

Bakırköy Adalet Sarayı’nda bulunan 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 4 yıla kadar hapsi istenen başka suçtan tutuklu bu davadan tutuksuz yargılanan sanık Selahattin Demirtaş getirildi.

Duruşmada Demirtaş’ı çok sayıda avukat temsil ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı duruşmada avukatı Ferah Yıldız temsil ediyor. Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDPmilletvekilleri ve CHP milletvekillerinin yani sira Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş ile çok sayıda izleyici takip ediyor. Duruşma salonu tamamen dolarken bazı izleyiciler salon dışında kaldı. Salona giren Demirtaş izleyicilere el salladı. Jandarma Demirtaş’ın etrafında etten duvar ördü. Demirtaş, cezaevine konulduğu Kasım 2016’dan bu yana ilk kez bir duruşmaya katıldı.

“AYM BİLE POLİTİK BASKI ALTINDA”

Duruşmada söz alan Demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurulmasını ve yargılamanın durdurulmasını talep etti.

Demirtaş'ın avukatları ara karara ilişkin taleplerini sundu, tahliye talebinde bulundu. Müşteki avukatları ise mahkemenin yanıltılmaya çalışıldığını ileri sürüp taleplerin reddini istedi. Bunun üzerine Demirtaş, “AYM bile politik baskı altında artık ama dosyayı AYM'ye götürmenizi bekliyoruz” ifadesini yineledi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, Demirtaş'ın beyanlarının yeniden değerlendirilmesi kararı verdi. Demirtaş, “Yargılama devam edecekse gelecek duruşma burada olmam gerekir” dedi. Mahkeme başkanı da “Duruşmaya getirilmeniz yönünde bir ara karar alabiliriz, sorun yok” karşılığı verdi. Bir anda duruşmayı bitiren Mahkeme heyeti ara kararda Demirtaş'ın beyanlarının yeniden değerlendirilmesi için davanın 17 Mayıs saat 14.00'a ertelenmesine ve Demirtaş'ın duruşmaya getirilmesine karar verildi. Demirtaş, el sallayarak salondan ayrıldı.

TOĞRUL: HAKİMLER ÖZGÜR İRADELERİNİ KULLANMALIDIR

DETAIL HABER’den Furkan Gökşen’e konuşan HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Demirtaş’ın duruşması için, “Hâkimlerin bu tür davalarda kendi özgür iradelerini kullanmaları gerektir. Bugün yargıçlar salondaki dayanışma ve kitlemizi görünce ‘başlamadan bitirdiler’ mesajı algılandı. Normal bir hukuk düzeninde böyle bir şeyin olmadığını görüyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Selahattin Demirtaş, Rusya ziyaretinin ardından 2015 yılının Aralık ayında Atatürk Havalimanı’nda yaptığı konuşmada kullandığı ifadelerle eleştiri sınırlarını aştığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel haklarına haksız saldırı niteliği taşıdığı belirtiliyor.

Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi isteniyor. HDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan Selahattin Demirtaş çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak 4 Kasım 2016 tarihinde Edirne Cezaevi’ne konulmuştu.

ADLİYE ÖNÜNDE GÜVENLİK ÖNLEMİ

Öte yandan Selahattin Demirtaş’a destek olmak için gelen bir grup da ‘Selahattin Demirtaş onurumuzdur” şeklinde slogan attı. Grubun bekleyişi sürerken, adliye önünde ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

dtvrsltxkaa0vvq.jpg

dtvrsl8w0aadc73.jpg

demirtasaiass.jpg
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT