1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Demir kaç kez bükülür?
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Demir kaç kez bükülür?

A+A-

Umut denen umarsız, arsız bir duygu var. Kaç kez kırılıp, kaç kez kaybolup yine de girersen çıkacağını sandığın,“ümit” adlı bir çıkmaz var. Kim bilir bugün bile   kaç tane umudun ipini çektin, ama  başını  gece yastığa koyduğunda yarını kesin yaşayacakmış gibi planlar yapıyorsun. Bugün ipini çektiğin umutlarının ya da can çekenlerin bile yeniden canlanacağını düşünüyorsun yarın.

Sana destek vermek; hayal kırıklığının önüne geçebilmen için “boşver, umutlanma, unut’lan, beklentiye girme!” diyesim geliyor; ama yapamam. Acı, sevinçleri daha anlamlı hale getiriyorsa; hayal kırıklıkları da  hayatı daha yaşanılır hale getiriyor olabilir. Hayal kırıklığına rağmen umut ediyor olmak belki de çok daha değerlidir. Hayatına girenlerin ya da gireceklerin daha çok kıymetini bilmeni sağlıyor olabilir. Biliyorum; yoruldum artık, dediğini duyuyorum, ama senin duyamadığın hayatın fısıltıları var. Sadece teslim ol, görebildiklerin kadar göremediklerin, bildiklerin kadar bilemediklerin, aramadığın kadar buldukların da var. Sadece teslim ol,  hem de mücadele ederken! Demek istediğim şu ki elinden geleni yaptıktan sonra olmuyorsa oldurtmaya çalışma. Oldurtmaya çalışırken bir çiçeğin hızlı büyümesi için ona fazla su vererek solduruyor olabilirsin çiçeği. İstediğin çiçekse ve sen yeterince su vermeyi bilirsen kendi hızında büyüyecektir. Yeter ki teslim ol ve izle!  

Bilirsin işte kelebeğin hikayesini: tırtıl kıvrana kıvrana çıkmaya çalışır kozasından. İzlerken ne anlamsız gelir bize bu kıvranış, refleks olarak belki de acı çekmesine olan tahammülsüzlüğümüzden dolayı müdahale edip kozayı yırtasımız gelir, ancak yırtarsak sonuç hüsran. Çünkü henüz kanatları oluşmamıştır tırtılın ve her kıvranışı her geçen saniye yardım eder onun rengarenk uçuşan bir kelebek olmasına. Bu nedendendir ki her  bekleyiş ümit barındırır içinde. Beklediklerimin birçoğu olmadı diyorsun belki de haklısın ya olmayanlar başka bir “ol”maya doğru yola çıkmışsa ve senin hayal ettiğinden daha ötesi daha güzeli ise? Ya iyi ki de olmamış diyeceksen ilerde?

İşte bu nedenle vazgeçme !  Bekle! Ümit Et! İste! Yoruldum, kırıldım, büküldüm demeden, her defasında yeniden kendini doğurabilmek, küllerinden yeniden var olmak için dene! Çünkü bir demir kolay kolay  nasıl bükülmezse,  ne zaman ki büküldüğünde kırılırsa sen de bir demir kadar güçlü ve dirençlisin ama bükülmeğe izin veren sen olmadığın, vazgeçmediğin sürece! Kaç kez bükülür ki demir  izin vermeyip kırılmayı istemedikçe!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT