1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dehşet gecesinin meydana geldiği asansörden ilk kare
Dehşet gecesinin meydana geldiği asansörden ilk kare

Dehşet gecesinin meydana geldiği asansörden ilk kare

Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatında işçilerin yaşam koşullarını ve kazanın meydana geldiği asansörü HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü fotoğrafladı.

A+A-

İSTANBUL Mecidiyeköy'de rezidans inşaatındaki asansör kazasında 10 işçi öldü. Kazanın ardından inşaatın iş güvenliği sorumlusunun da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Mecidiyeköy'de 10 kişinin hayatını kaybettiğirezidans inşaatında çalışan işçilerin yaşam koşullarını cep telefonuyla fotoğrafladı. Fotoğraflar arasında düşen asansörün görüntüsü ve inşaatlarda çalışan işçilerin yaşam koşulları görüldü.

Kazanın yaşandığı asansör boşluğu...

mecidiyekoyde-kazanin-meydana-geldigi-asansor.jpg 

Kürkçü, şantiyede çalışan işçilerin kaldıkları yerleri de cep telefonuyla fotoğrafladı. Daha sonra fotoğrafları da basın mensupları ile paylaştı.

Fotoğraf karelerinde işçilerin elbiselerini astığı askılıklar, yattığı yataklar ve valizleri ile kazanın meydana geldiği asansörün fotoğrafı görülüyor.

FACİADAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN 

1.20140907102037.jpg

"OTOPARK OLARAK KULLANILACAK ALANDA YAŞATIYORLAR"

Ertuğrul Kürkcü inşaat alanında kazanın meydana geldiği yere giderek incelemede bulunduktan sonra, şantiyede çalışan işçilerin kaldıkları yerleri de ziyaret ettiklerini belirterek, "Burada işçileri otopark olarak kullanılacak alanda yaşatıyorlar. Burada şartlar çok kötü, insanların kaldıkları yere oksijen girmiyor. Temizlenme ve yıkınma koşulları oldukça kötü. Burada yeterli hijyn koşulları yok. Malzemelerin arasında insanlar uyumaya çalışıyor. İnsanların barınma koşulları buysa iş güvenliğinin neler olduğunu buradan otomatik olarak çıkartmamız lazım." dedi.

2.20140907102052.jpg

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: BURADA YAŞANAN CİNAYETTİR

Kürkçü'yle birlikte olay yerine giden Sırrı Süreyya Önder de, yaşanan acı olayın birkaza olması halinde birgün de bir işverenin ölmesi gerektiğini ifade ederek, "Trafiğekaza diyoruz zengini de yoksulu da ölüyor. Buraya kaza diyoruz, ölenlerin tamamı emekçi. Bir maden sahibinin madende öldüğünü duydunuz mu? Bir gün bu müteahhitlerden birisi burada çoluğu çocuğu hayatını kaybetti mi? Bunun adı cinayettir. Bunlar da katil olarak yargılanmalıdır. Bu işin olacağını söyleyim. Biz bu işi taşerona vermişiz. Bir güvenlik zaafiyeti varsa güvenlik firmasını sorumlu tutacaklar. Asansörde bir sorun varsa mekanı verdikleri taşeronu sorumlu tutacaklardır. Firma sahiplerine hiçbir şey olmayacaktır. Burada kaza sonrasına güvenlik ekipleri devreye girerek kendi emekçi kardeşleri yardıma giderken çalışanların fotoğraflarının çekildiğini ve yevmiyelerini kesmekle tehtid ettiklerini öğrendik" dedi.

3.20140907102113.jpg

"ASANSÖR 1 AYDIR ŞİKAYET EDİLİYORDU"

İnşaat alanının daha stadyumken bin bir türlü işlem yapılarak el değiştirmesi ve bu binaların kat irtifakının yükselmesi sırasında çeşitli olaylar yaşandığını dile getiren Önder, "Yan binalarda oturanların ne günahı var. Allah'ın güneşini etrafını haram etmiş bir zeballah gibi bir ucube yükselmiş burada. Ucubeye bu binalardan daha iyi örnek olamaz. Hangi dolaplar dödü, hangi paralar döndü, bunlara gelince trilyonları buluyor ama işçinin güvenliğine gelince 1 aydır şikayet edilen bu asansörü bırakın yaptırmayı, fazladan yük koyuyorlar ve alçıpan çıkartıyorlar. Daha sonra firma sahipleri kaza ile açıklama yaparak, kazanın sebebini bilmediklerini söylüyorlar. Gelsin firma sahibi buraya ben kendisine anlatayım. Bırakın beni burada çalışan bir emekçi kendisine tane tane anlatsın. İnsanların kanı üzerinde burada oturmaya kim tenezzül edecek? Kim gelip bu cesetlerin üzerinde sefa sürecek? "diye konuştu.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT