1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davet geldi asker gidecek
Davet geldi asker gidecek

Davet geldi asker gidecek

Libya’nın Türkiye’den destek istediğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Davet edildiğimiz yere gideriz ama davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda da böyle bir davet olduğuna göre icabet ederiz' dedi. Erdoğan, tezkereyi 8-9 Ocak’ta Meclis’ten geçirec

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında başta Libya olmak üzere önemli açıklamalarda bulundu:

"Libya’daki her gelişme bizi yakından ilgilendiriyor. Libya halkının bir süredir yaşadığı sıkıntıları yakından takip ediyoruz. Ülkenin meşru hükümetine karşı darbeci bir general tarafından başlatılan saldırılara en başından beri karşı çıktık. Çeşitli Avrupa ve Arap ülkeleri tarafından desteklenen darbeci generale karşı mücadele yürüten Trablus yönetimine her türlü desteği verdik, veriyoruz ve vereceğiz. Üstelik Libya bizim ülkelerimizin deniz yetki alanlarının çakışması sebebiyle denizden de komşumuzdur.

MEYDANI BOŞ BULDULAR ESİP SAVURUYORLAR

Dolayısıyla Libya ile çok yönlü ilişkilere sahibiz. Meydanı boş buldular, görüyorsunuz esip savuruyorlar. Ne yaparsanız yapın, biz imzaları attık, bu işi bitirdik ve şimdi daha da içini inşallah dolduruyoruz ama şu anda da soruyorlar, dün de sordular ‘asker gönderecek misiniz?’ Zaten burada da bizim siyasi partilerimizin içerisinde bunu söyleyenler yok mu? Var, biz de ne diyoruz ‘Biz davet edildiğimiz yere gideriz’ ama davet edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda da böyle bir davet olduğuna göre icabet ederiz.

OYUNLARA SEYİRCİ KALAMAZDIK

Bizim bu anlaşma ile amacımız, Akdeniz’de kimsenin hakkını, hukukunu gasbetmek değil, tam tersine hakkımızın gasbedilmesine engel olmaktır. Çünkü biz bu adımı atmamış olsaydık, Akdeniz’de Türkiye’yi kendi kara sahillerine hapsedecek bir oyun tezgahlanıyordu. Bizi adeta denize olta atamaz hale getirecek bu oyunlara elbette seyirci kalamazdık. Üstelik attığımız adım uluslararası hukuka ve dünyanın diğer yerlerindeki benzer tasarruflara tamamen uygundur. Güvenlik ve askeri iş birliği muhtırasına dayalı olarak inşallah Meclis açılır açılmaz ilk iş asker gönderme tezkeresini Meclis’imize sunacağız.

SAVAŞ BARONUNA DESTEK VERİYORLAR

Meclisimizin de onaylamasıyla Libya’daki meşru yönetime çok daha etkin bir şekilde destek verme imkanına kavuşacağız. Darbeci generale savaş uçağından tanka ve paralı askere kadar her türlü desteği sağlayanlar ülkemizin bu adımına karşı çıkıyor. Türkiye mutabakat metnini imzaladı, askeri güvenlik ve iş birliği anlaşmasını yaptı. 8 ya da 9 Ocak’ta TBMM’den bunu da geçireceğiz ve davete icabet edeceğiz. Onlar bir savaş baronuna yardım ediyor. Biz ülkenin meşru hükümetinin yanında davete icabet ediyoruz. Farkımız bu."


LİBYA'DAN RESMİ DAVET GELDİ

Reuters'ın haberine göre; Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter'e bağlı güçlerin başkente başlattığı saldırıyı önlemek için resmi olarak Türkiye'den deniz, kara ve hava askeri desteği talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Libya'ya asker gönderme konusunda "Biz davet edildiğimiz yere gideriz" demişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT