Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyinde Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflere yönelik 17 Nisan gecesi itibarıyla karadan ve havadan Pençe Kilit Operasyonu'nu başlattı. Operasyonda 30 terörist etkisiz hale getirildi, 2 askerimiz ise şehit oldu.

İstanbul'un sarı çilesini bir nebze de olsa azaltacak karar İstanbul'un sarı çilesini bir nebze de olsa azaltacak karar

"AMACIMIZ, SINIR GÜVENLİĞİMİZİ GARANTİ ALTINA ALMAK"

Bugün parti grubunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mehmetçik'in başarılı operasyonu hakkında konuştu. Erdoğan, "TSK, Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü tarafından işgal altındaki bölgeleri temizlemeye yönelik harekata bir yenisini ekledi. Hava ve kara harekatı ile kapsamlı operasyon başlatıldı. Şehit olan 2 kahraman askerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah. Pençe Kilit adı verilen harekatla amacımız, hem Irak topraklarını terör örgütü tasallutundan arındırmak hem de ülkemizin sınır güvenliğini garanti altına almamızdır. Irak ile yakın işbirliğinde yürüttüğümüz harekata katılan kahraman askerlerimize Rabbimden başarılar diliyorum." dedi.

"BÖLGEKİ HER İNSANIN GÜVENLİĞİNİ DÜŞÜNEN TEK ÜLKE TÜRKİYE"

Türkiye'nin kimsenin topraklarında gözü olmadığını söyleyen Erdoğan, "Tek amacımızın sınır güvenliği ve komşularının istikrarını sağlamak olduğunu ifade etmek istiyorum. Suriye'de de aynı gaye ile hareket ediyoruz. Terör örgütleriyle mücadelemizi doğrudan kaynaklarına, inlerine, bulundukları yerlere doğru genişlettik. Bölgede yaşayan her insanı kucaklayan, güvenliğini düşünen tek ülke Türkiye'dir. Başı dara düşen herkesin umudunu ülkemize bağlayarak bizden destek beklemesinin nedeni de budur.

"YAKINDA KANDİL DİYE BİR YER KALMAYACAK"

Suriye'de palazlanıp yer tutan terör örgütünün de er ya da geç başını ezeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yakında Kandil diye bir yer kalmayınca bu terör örgütünün güdümündeki partinin de varlık sebebi ortadan kalkacak."