1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal gibi hareket ediyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal gibi hareket ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mustafa Kemal gibi hareket ediyoruz

19 Mayıs kutlamalarının merkezi Samsun’da yapılan törene siyasi parti liderleri de katıldı.

A+A-

Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Nasıl ki Gazi Mustafa Kemal işgale boyun eğenlere itibar etmeden sadece halka inanarak mücadelesini yürüttüyse, biz de aynı şekilde hareket ediyoruz’ dedi.

Bağımsızlık mücadelesinin meşalesinin yakıldığı Samsun, ‘19 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramı’ kutlamalarının adresi oldu. Kutlamalar, dün sabah 07.30’da Atatürk Anıtı’nda başladı. Anıta çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Vali Osman Kaymak, anı defterini imzaladı. Anıttaki törenin arından Tütün İskelesi’ndeki tören alanına geçildi.

Deniz ve kara askerleri, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ilk karaya çıkışını canlandırdı. Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, izci kıyafetli öğrenciler arasında değişimin yapılmasından sonra Samsun Valiliği tören alanına götürüldü.

T%C3%BCt%C3%BCn%20%C4%B0skelesi%E2%80%99nde%20Atat%C3%BCrk%E2%80%99%C3%BCn%20karaya%20%C3%A7%C4%B1k%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1%20temsil%20eden%20T%C3%BCrk%20bayra%C4%9F%C4%B1%2C%20asker%20taraf%C4%B1ndan%20karaya%20%C3%A7%C4%B1kar%C4%B1ld%C4%B1. Tütün İskelesi’nde Atatürk’ün karaya çıkışını temsil eden Türk bayrağı, asker tarafından karaya çıkarıldı.

MAŞALE GAZETELERİ DAĞITILDI

Türk bayrağı desenli kıyafet giyen kadınlar ve küçük çocuklar törende ilgi odağı oldu. Tören alanına Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Meşale isimli, ‘Mustafa Kemal Paşa Bugün Samsun’a çıkıyor’ manşeti ile hazırlanan gazete dağıtıldı.

SİYASİ PARTİ LİDERLERİ TÖRENE KATILDI

Törene, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop katıldı.

 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün, 19 Mayıs’ta Samsun’dan başlayarak 29 Ekim 2023’e kadar sürecek bir dizi 100’üncü yıl etkinliğine başlıyoruz. Her gün içeride ve dışarıda ülkemize kurulan bir tuzağı bozuyor, daha güçlü bir gelecek için azmimizi yeniliyoruz. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim ruhu; 82 milyon nüfusuyla ülkemizin her köşesinde yaşıyor” dedi.

‘MUSTAFA KEMAL GİBİ İLERLİYORUZ’

Erdoğan, ülkemizin kalkınması için mücadele verenleri anarak şöyle konuştu: “Nasıl ki Gazi Mustafa Kemal işgale boyun eğenlere itibar etmeden sadece hakka ve halka inanarak mücadelesini yürüttüyse biz de aynı şekilde hareket ediyoruz. Kendi ülkesinin tökezlemesinden medet uman dahili bedhahlara, bütün bunlara rağmen Türkiye’yi dimdik ayakta tutuyor, hedeflerimize doğru ilerliyoruz.”

‘CUMHURİYET TAZE BİR NEFES’

“Osmanlı’nın takadi kesildiğinde yerini taze bir nefes olarak Cumhuriyetimiz almıştır. Gazi Mustafa Kemal, Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak subayı olarak ayak basmıştır. Arkadaşlarının her biri aynı payeyi taşıyordu. Ankara’ya kadar süren uzun yolculuğu boyunca kendisiyle birlikte hareket eden her komutanın, her kamu görevlisinin sıfatı aynıydı. Şöyle bir geriye dönüp sadece son bin yılımıza baktığımızda dahi şunu görüyoruz. Ne soykırımın, ne zulüm ne de başka bir utancın hamd olsun bu milletin sicilinde yeri yoktur. Son iki asrımız çok büyük acılarla geçmiş olmasına rağmen bu duruşumuzdan en küçük bir taviz vermedik. Osmanlı Balkanlar’dan çekilirken tarihin en büyük soykırımı bizim milletimize uygulanmıştır.”

 

‘NİYETLERİNDE EN KÜÇÜK DEĞİŞİKLİK YOK’

Dış güçlerin ülkemizi bölmeye çalıştığını hatırlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Son altı yılda yaşadıklarımız ülkemiz ve milletimizle ilgili niyetlerde en küçük bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Fırsat bulduklarında bizi içimizden bölmeye, dışarıdan kuşatmaya çalışıyorlar. Her ne olursa olsun, her kim olduğumuzu nereden geldiğimizi, nereye gittiğimizi bir çok iyi biliyoruz. Daha önce Çanakkale Zaferimizin 100’üncü yılını muhteşem bir şekilde kutladık. Bu tür yıl dönümleri ülkeler ve toplumlar için hem köklü bir muhasebe, hem de gelecek hedeflerini gözden geçirme vesilesidir. Biz de bu yıl 19 Mayıs Samsun’a çıkış ile başlayıp, 22 Haziran Amasya Tamimini, 23 Temmuz Erzurum Kongresi’ni 4 Eylül Sivas Kongresi’ni anacak, hedeflerimizi hep birlikte tazeleyeceğiz.”

DOĞU AKDENİZ VURGUSU

Erdoğan şöyle sürdürdü:

“2011 yılında milletimizin önüne 2023 hedefleriyle çıktık. Cumhuriyet tarihinin en iddialı demokrasi ve kalkınma hedeflerini ifade eden 2023 vizyonu bugüne kadar hep kılavuzumuz oldu. Türkiye’nin özgürlüklerde ve ekonomide geldiği seviye 2023 hedeflerimize adım adım yaklaştığımızı gösteriyor. Bununla birlikte son altı yılda üst üste yaşadığımız badirelerin enerjimizi ve kaynaklarımızı mecburen krizleri çözmeye yöneltmemiz sebebiyle bizi biraz yavaşlattığı da gerçektir. Her şeye rağmen 2023 hedeflerine bağlıyız. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bunun için ekip kurduk. Güvenlikte ve ekonomide saldırı dalgası halen bitmiş değildir. Her gün ülkemize kurulan bir tuzağı bozuyoruz. Her ne kadar birileri hala Suriye meselesini Suriyelilerin; Irak meselesini Iraklıların; Doğu Akdeniz meselesini Kıbrıslıların sanıyor olsa da biz işin esasının öyle olmadığını çok iyi biliyoruz. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim ruhu, 82 milyon nüfusuyla ülkemizin her köşesinde yaşıyor. Birileri faizi, döviz kurunu, enflasyonu; gizli açık ambargoları, yaptırım tehditlerini, hukuksuz nice işlemleri kendi mecrasında yürüyor olarak görüyor olabilir. Ama biz arkasındaki tezgahı çok iyi biliyoruz.”

 

VATAN TOPRAĞI VE TÜRK BAYRAĞI GETİRDİLER

Törende Ankara Bisiklet Derneği üyeleri, Anıtkabir Komutanlığı’ndan devraldıkları Türk bayrağını 12 saatlik bir yolculuğun ardından, Samsun Valisi Osman Kaymak’a teslim etti. Vali Osman Kaymak Anıtkabir’den getirilen Türk bayrağını öperek teslim aldı. Edirne Keşan’dan yola çıkan Saroz Doğa ve Spor Derneği üyeleri ise ‘Ata’nın doğduğu yerden, vatanın doğduğu yere bin 453 kilometre’ sloganıyla Selanik’ten alınan vatan toprağını, İstanbul, Sakarya, Bolu üzerinden bin 453 kilometre boyunca pedal çevirip geldiği Samsun’da Vali Osman Kaymak’a verdi.


Törenden sonra liderler birlikte poz verdi. Sağdan sola: Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT