1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki tarihi törende açıkladı! KDV müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki tarihi törende açıkladı! KDV müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki tarihi törende açıkladı! KDV müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yenilenerek dev bir opera binasına dönüşecek olan Atatürk Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değil milli iradeye kastedenlere verilen en güzel cevaptır.  Yeni AKM tamamlandığında jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır" dedi. 

İstanbul'a dev kütüphane müjdesi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rami Kışlası'nı da İstanbul'un en büyük kütüphanesi yapıyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezinin açılış tarihinin 24 aydan 20 aya düşürüldüğünü ve bedelinin de 860 milyondan 850 milyona indirildiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Kıymetli misafirler sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemizin sanat ve kültür hayatında çığır açacak, gerçekten önemli bir adımı hep birlikte atıyoruz.

Tanıtımını gerçekleştirdiğimiz İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin hayata geçirilmesi için yeni bir adımı atmaktayız. Temelini atmakta olduğumuz İstanbul Atatürk  Kültür Merkezi 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip 5 ayrı bloktan  oluşuyor Bina içerisinde 2073 kişilik dünya standartlarının üzerinde bir opera salonu, 828 kişilik bir tiyatro salonu ve bunlara ait sahne, kulis odaları yer alıyor. 

Ayrıca projede çalışma odaları, kayıt sütüdyoları ve prova salonları, sanat galerileri, millet kıraathaneleri de yer alıyor.

"2 YIL İÇİNDE HİZMETE SUNACAĞIZ"

Toplam yatırım bedeli 860 milyon lira olan Atatürk Kültür Merkezi'nin hayırlı olmasını diliyorum. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız. Tarih, medeniye, kültür başkenti İstanbul'a şanına yakışır bir eseri kazandıracağız.

Farklı kurumların yaptığı incelemeler eski binanın artık kullanılamaz durumda olduğunu ortaya koymuştur. Raporlar, depreme dayanıklılık bakımından gecekondudan farklı olmadığını göstermişti. Eski yapının yıkılıp daha ferah bir bina yapılmasına karşı çıkanlar, ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Bu sözde sanatseverlerin gezi olayları sırasında neler yaptıklarını hepimiz çok iyi hatırlıyoruz.

"BİR ZAFER ANITI OLACAK"

Sokak teröristlerine rağmen, ülkemize eser kazandırmak amacıyla yolumuza devam ettik. Bugün 10 yıllık bir sabrın meyvesini topluyoruz. İstanbul kendini bu projede bulacak. Biz ne gezi vandallığı döneminde ne sonrasında bunların tehditlerine boyun eğmedik. Temeilini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değil milli iradeye kastedenlere verilen en güzel cevaptır.  Yeni AKM tamamlandığında jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır.

İnsanımızın hayır dua ile andığı ne kadar siyasetçi varsa bunların linç kampanyasından nasibini almıştır. 40 yılı aşkın siyasi hayatımız boyunca sözde elit, özde lümpen bu çevrelerin hedefi olduk.

"RAMİ KIŞLASI'NI İSTANBUL'UN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ YAPACAĞIZ"

Bir müjde veriyorum. Rami Kışlası'nı da İstanbul'un en büyük kütüphanesini yapıyoruz. İnşallah hedef 6 milyon ciltlik bir kütüphaneyi İstanbulumuza kazandırmak.

Göreve geldiğimizde ülkemizdeki kültür merkezi sayısı 42'iydi, biz bunu 115'e çıkardık.

KDV SIFIRA DÜŞÜRÜLECEK

Bu hafta Meclis'te görüşülecek bir kanunla kitapta ve süreli yayınlarda KDV'nin sıfıra düşürülmesi genişletiliyor. Artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak. Amacımız daha çok okuyan bir toplumun inşasına katkıda bulunmaktır.

BİNALİ YILDIRIM: HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ

TBMM Başkanı ve AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir  Başkan adayı Binali Yıldırım, "İstanbul'u ne kadar güzelleştirir, ne kadar güçlü  hale getirirsek aynı zamanda Türkiye'yi güçlendirmiş oluruz. İstanbul, kimsenin  birbirine tahakküm kuracağı bir şehir değil. Burada farklılıklar, uyum içinde  yaşamakta ve yaşamaya devam edecek." dedi. 

Yıldırım, Taksim Meydanı'nda düzenlenen Atatürk Kültür Merkezi Temel  Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada,  İstanbul'un güzelliğine güzellik katacak,  kültür ve sanat hayatında yeni bir dönemi başlatacak Atatürk Kültür Merkezi'nin  İstanbul ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Atatürk Kültür Merkezi'nin uzun yıllar hizmet ettiğini ancak her zaman  "Yeterli mi, değil mi?", "Daha güzel olabilir miydi?" gibi tartışmaların  sürdüğünü dile getiren Yıldırım, bütün bunlara rağmen yüzlerce konser, konferans,  panel gibi etkinliklerin bu eski binada gerçekleştirildiğini söyledi.

Sahnede yüzlerce sanatçının, sanatseverlerle beraber olduğunu, bir çok  insanın hayatının en önemli anılarının burada görüldüğünü ifade eden Yıldırım,  ancak Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmesi gerektiğini, bu sebeple 2008 yılında  kapılarını sanata, sanatçıya kapatmak zorunda kaldığını belirtti.

Yeniden inşa etmek için hazırlanan her projenin bir çok sebeple, bir  çok engelle geciktiği için ancak somut adımın 2017 yılı içinde atılabildiğini  aktaran Yıldırım, şöyle devam etti:

"Alan, yeni yapılacak şaheser için artık hazır. Dört bloktan oluşuyor.  A Blok 2073 koltuk kapasiteli muhteşem bir opera, B Blokta 848 koltuklu bir  tiyatro salonu. Atatürk Kültür Merkezi'nin en önemli özelliği de Gümüşsuyu'ndan  Taksim'e bir kültür sokağının bu muhteşem eserin içinden geçerek, iki meydanı,  Teknik Üniversite'yi Taksim Meydanı ile birleştiren aynı zamanda da sanat ve  kültürün yanı sıra İstanbullular için bir yaşam merkezi oluşturmasıdır. Sokağın  her iki tarafında kütüphaneler, kafeler, kültür merkezleri, bir çok etkinliğin  yapılacağı tesisler olacak. Bir kez daha bu muhteşem eserin İstanbulumuza hayırlı  olmasını diliyorum."

"ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİDEN GENÇLERİN BULUŞMA NOKTASI OLACAK"

İstanbul'un, tarihi kültürel ve sanatsal kimliğine değer katacak bu  eserle çok daha güzel olacağını ifade eden Yıldırım, bitirildiğinde herkesin  merakla ve büyük bir arzuyla geleceği, vakit geçireceği, kültür ve sanat  etkinliklerinin icra edileceği bir mekan olacağını kaydetti.

Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden gençlerin buluşma noktası olacağını  belirten Yıldırım, "Burada çok daha fazla zaman geçirme fırsatı bulacaklar.  Sanatçılarımız, sanatseverlere yeniden 'merhaba' diyecekler, kucaklaşacaklar."  dedi.

"İSTANBUL'U NE KADAR GÜÇLÜ HALE GETİRİRSEK TÜRKİYE'Yİ GÜÇLENDİRMİŞ OLURUZ"

İstanbul'un, medeniyetin en güzel şehri olduğunu dile getiren  Yıldırım, şunları kaydetti:

"Üç imparatorluğa başşehirlik yapmış, 470 yıl cihan devletimiz  Osmanlı'nın başşehri olmuş. Kültürümüzün, medeniyetimizin, şaheserleri  İstanbul'da mevcuttur. Tarihimizden İstanbul'u çekip çıkarsak geride ciddi bir  boşluk kalır. İstanbul bizim dünyaya açılan penceremizdir. Burada yapılacak her  eser, medeniyetimize değer katmaktadır. Burada 81 ilimizden vatandaşımız yaşıyor.  İstanbul, Türkiye'nin özetidir aynı zamanda dünyanın her köşesinden insanların  merak ettiği, akın akın gelip yaşadığı bir şehir. Kültür ve sanatın yanında  İstanbul aynı zamanda ekonominin de ticaretin de eğitimin de merkezi. İstanbul'u  ne kadar güzelleştirir, ne kadar güçlü hale getirirsek aynı zamanda Türkiye'yi  güçlendirmiş oluruz. İstanbul, kimsenin birbirine tahakküm kuracağı bir şehir  değil. Burada farklılıklar, uyum içinde yaşamakta ve yaşamaya devam edecek.  Birbirimize meydan okumadan, yan yana oturarak, meselelerimizi geçmişte olduğu  gibi gelecekte de konuşmaya devam edeceğiz. Çünkü bu şehir hepimizin."

İstanbul markasına yeni bir eseri daha dahil etmenin haklı gururunu  yaşadıklarını ifade eden Yıldırım, sözlerini, "Taksim, caddeleriyle, kültür  merkeziyle, camisiyle, kilisesiyle, otelleriyle dükkanlarıyla, lokantalarıyla  İstanbul'un en güzel merkezlerinden biri. İnşallah burada İstanbul'un markasına  değer katacak tablo gibi bir eser yükselmiş olacak. İstanbulumuza bu güzel eserin  hayırlı olmasını diliyorum. Bu muhteşem eserin bu aşamaya gelmesinde en büyük  iradeyi koyan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kültür ve Turizm Bakanlarımıza, projenin  hazırlanması, ihale işlemlerinin yapılması dolayısıyla Çevre ve Şehircilik  Bakanımıza, TOKİ'ye, yüklenici firmalara teşekkür ediyorum." diye tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT