Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO'ya üye olmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya liderleriyle art arda görüşme gerçekleştirdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olmak için yaptıkları başvuru gündemde yerini koruyor. Türkiye, teröre verdikleri destek nedeniyle iki ülkenin de üyeliklerine oylamada "hayır" oyu vereceğini açıklamıştı.

"TÜRKİYE VE FİNLANDİYA BİRBİRLERİNİ GÜVENLİĞİNE BAĞLI KALACAK"

Finlandiya'nın NATO üyeliğini ele almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşme gerçekleştirdiğini belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, "NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve Türkiye'nin birbirinin güvenliğine bağlı kalacağını ve böylece ilişkilerimizin daha da güçleneceğini belirttim. Finlandiya, terörün tüm biçimlerini ve tezahürlerini kınıyor. Yakın diyaloğumuz devam ediyor" dedi.

İSEVEÇ BAŞBAKANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto'dan hemen önce İsveç Başbakanı Magdalena Andersson bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Andersson ile görüşmesinde, İsveç'in terör örgütlerine yönelik siyasi, finansal ve silah desteğinin son bulması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı sonrasında savunma sanayii alanında İsveç'in Türkiye'ye uyguladığı kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İttifak ortağı Bahçeli'den İsveç ve Finlandiya'ya NATO yolunun açılmasına ilk yorum İttifak ortağı Bahçeli'den İsveç ve Finlandiya'ya NATO yolunun açılmasına ilk yorum

Ayrıntılar geliyor...