1. YAZARLAR

  2. Sema Öztürk

  3. Çocuklarda okula uyum sorunu
Sema Öztürk

Sema Öztürk

Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda okula uyum sorunu

A+A-

Bir yaz tatilinin ardından, eylül ayının gelmesi ile birlikte yeni eğitim ve öğretim yılına giriş yapmış bulunmaktayız.

Bu yeni dönemin başlaması birçok çocuğu okulla tanıştıracaktır.

Çocukların ailelerinden ayrılmalarının ilk adımı olan okul, bazı çocuklarda büyük bir korkuya ve endişeye sebep olmaktadır.

Okul çocuk için; sosyalleşmenin ilk basamağıdır.

Aileden ilk kez farklı bir ortama girecek olan çocuk için okula uyum sağlamak, bazı normlara uymak sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Burada görev ebeveynlere düşmektedir.

Çocuğum okulu sevmiyor diye endişelenmeyin!

Kronolojik olarak her yaşın gerektirdiği bir davranış biçimi vardır. Çocuğun okulla tanışması ilkokula başlamadan okul öncesi eğitim ile desteklenmelidir.

Elbette ki bunun öncesinde ailenin ya da bakım sağlayan kişinin çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimine katkısı büyük önem taşır.

Çocuğunuza karşı otoriter veya müsamahakâr olmanız mutlak ki onlar üzerinde bir etki yaratacak, bunu da bulunduğu ortamlara yansıtacaktır.

Otoriter model olan ailede çocuk kendini özgüvensiz ya da diğerlerine karşı baskıcı, onlar üzerinde otorite kurmaya çalışan bir tutum gösterebilir.

Müsamahakâr olduğunuz durumda da çocuk evdeki düzenden dolayı her davranışın onaylanmasını ya da her isteğinin olmasını bekleyecektir. Aynı zamanda çocuğa karşı aşırı koruyucu olduğunuz takdirde çocuk yeni bir ortama girdiğinde kendini savunmasız, ebeveynlerden ayrıldığı için korunmasız hisseder. Bu sebeplerden dolayı ayrılma kaygısı yaşarlar.

Öncelikle çocuğumu nasıl yetiştiriyorum diye kendinize sormalısınız.

Uyumsuzluk 2 haftayı geçiyorsa bir uzmana başvurulması tavsiye edilir. Okul kaygısı yaşıyorsa onu kesinlikle suçlamayın, normal karşılayın ve her çocukta yaşanabileceğini aşılacak bir durum olduğunu anlatın. 'Korkma' demeyin!

Okulun korkulacak bir yer olduğunu düşündürebilirsiniz.

Belli bir düzen kurulana kadar her gün uyandırın, birlikte kahvaltı yapıp okula götürün, sırasına yerleştirin.

Korkuları devam ediyorsa yanında bulunun.

Ancak bunu adım adım azaltın. Örneğin ilk gün yanında olun; ikinci gün sınıfın kapısında, daha sonraki gün okulun bahçesinde gibi yavaş adımlarla uyumu sağlamasına yardımcı olun.

Aynı zamanda çocuğa özgüven ve sorumluluk aşılamak adına sosyalleştirmek gerekir.

Akraba ve arkadaş ziyaretleri, parka götürmek, müzik eğitimi, diğer çocuklarla oynadığı oyunlarda dahi sorumluluk alacaktır ve toplumsallaşacaktır.

İlgisizlik kadar fazla ilgili olmanın da sakıncalı bir durum olduğu unutulmamalıdır. Ayrılma kaygısının temeline inilmeli, sorunun neyden kaynaklı olduğu saptanıp çözüme odaklanılmalıdır.

Çocukların yeni şart ve koşullara yetişkinlerden daha hızlı uyum sağladığı görülmektedir.

Aile okul öğretmen iş birliği ile çocuğunuz kendini yeni ortama hazır hissedecektir. Şu da önemli bir noktadır ki okulun çocuğunuzun yaşantısının odağı olması da doğru değildir.

Akademik başarısını sosyal becerileri ile harmanlayarak sağlam adımlar atması doğrultusunda yön gösterilmelidir.

Çocuğunuz bir mücevherdir onları bilgi ve becerileri yolunda işleyecek ve parlatacak olan sizlersiniz!

Yeni eğitim ve öğretim yılınız hayırlı olsun.

Sevgiler...

Twitter.com/semaoztrkkk

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT