1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Çin’den dev proje: Yapay Ay
Çin’den dev proje: Yapay Ay

Çin’den dev proje: Yapay Ay

Ay projelerin arttığı bu dönemde Çin'den ilginç bir proje haberi geldi. Proje, Ay operasyonlarına hazırlanmak için önemli bir rol oynayacak.

A+A-

Çin son dönemde teknoloji, bilim ve uzay alanında çok büyük gelişmelerle dünyanın karşısına çıkıyor. Yaptıklarıyla insanoğlunun uzay ile olan bilinmezliğe ışık tutan Çin, henüz geçtiğimiz günlerde “Yapay Güneş” yaptıklarına dair açıklamalarıyla gündem olmuştu. Ancak yine şaşırtıcı bir gelişmeyle daha adından söz ettirdiler.

NASA, geçen yıl Mars'a gönderilen Ungenuity Mars helikopterinin 2022'nin ilk uçuşunu gerçekleştireceğini duyurdu.

PROJE, AY KEŞİFLERİ İÇİN ASTRONORLARI HAZIRLAYACAK

Tüm dünyada son dönemde ilgi Ay’a yolculuk konusuna odaklanmış durumda. Bunun için dev projeler üzerinde çalışmalar sıkı bir şekilde yürütülmeye devam ediyor. Çin Madencilik ve Teknoloji Üniversitesi de bu amaç doğrultusunda uzay şirketlerinin elini kolaylaştıracak bir buluşa imza attı. Üniversite, Dünya üzerinde “Yapay Ay” ortamı inşa etmeyi başardı.

Dünyada bir ilk ola projenin baş bilim adamı Li Ruilin, konuyla ilgili şunları söyledi:

Program, dünyada türünün ilk örneği. Ortam içerisinde yerçekimini istendiğimiz kadar azaltabileceğimiz için Ay simülasyonunu tamamen yeni bir düzeye taşıyoruz. Simüle edilmiş ortamda yapılan bazı deneyler, bize yüzeyin altında kalan suyun nerede aranacağı yönünde önemli ipuçları verebilir.

Çinli bilim adamlarına göre proje, Ay’ın gelecekteki keşifleri için astronotları hazırlamalarına yardımcı olacak. Proje, Çin’in Jiangsu eyaletindeki Xuzhou’da yapıldı. Ruilin’in açıklamalarında da değindiği gibi simülasyon, yerçekimini ortadan kaldırabilecek şekilde dizayn edildi. 60 santimetre çapında bir vakumu andıran simulasyonun yaratılış fikri ise Andre Geim’in bir kurbağayı mıknatısla havaya kaldırma deneylerinden ilham alarak yapıldığı belirtiliyor.

PEKİ ''YAPAY AY'' NASIL ÇALIŞIYOR?

Yapay Ay, ilk olarak havanın olmadığı bir vakum odasının içine yerleştirildi. Ayrıca oda, Ay toprağını ve Ay taşlarını andıran bir şekilde dizayn edildi. Güçlü mıknatıslar, küçük odayı ‘kaldıran’ odanın içinde ayarlanabilir bir manyetik alan oluşturuyor. Böylece Yerçekimi istenen seviyeye de ayarlanabiliyor.

Proje her ne kadar Ay’a yolculuk yapacak astronotlar için uygun olsa da sadece bu amaç için kullanılmayacak. Önümüzdeki 10 yılda birçok dev kuruluşun Ay üzerine büyük projeleri bulunuyor. Proje, Ay madenciliği için de fizibilite çalışmalarında kullanılabileceği gibi uydu üzerinde maliyetli olabilecek yanlış hesaplamalarında önlenmesinde önemli rol oynayacak.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT