Asemptomatik enfeksiyonlarda günlük yeni bir rekor paylaştıktan sonra Pazar günü Çinli yetkililer, Şanghay’ı COVID-19 test süreci yürütmek için sekiz günlük iki aşamalı bir karantinaya aldı.

ING analistleri, “Bu eylem, Çin’in koronavirüse karşı ‘sıfır tolerans’ politikasından vazgeçmek istemediğini ve bu nedenle piyasa için düşüş yönlü bir risk olmaya devam ettiğini bir kez daha gösteriyor.” dedi.

Piyasanın negatif hissiyatını artıran diğer gelişme, Cumartesi günü Yemen’in Husi isyancılarının liderinden gelen açıklama oldu. Lider, Cidde’deki petrol depo tesisi de dahil Suudi Arabistan’daki Saudi Aramco (2222) tesislerine yönelik saldırılarına üç gün ara verdiğini söyledi.

Bununla birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya saldırarak Batı yaptırımlarına yol açması ve petrol fiyatlarını 100 dolar üzerine çıkarmasının ardından arzda yaşanan bozulmanın da etkisiyle piyasa, dördüncü aylık kazancını elde etme yolunda.

Ham petrol piyasası belirsizlik dolu bir haftaya daha giriyor. Ukrayna savaşı devam ediyor, Çin’deki koronavirüs ortamı hâlâ çok belirsiz ve ABD, fiyatlardaki artışı durdurmaya çalışmak için Stratejik Petrol Rezervi’nden daha fazla petrol kullanmayı düşünüyor.

Türkiye'nin harekatı öncesi Suriye'de çok önemli gelişme Türkiye'nin harekatı öncesi Suriye'de çok önemli gelişme

OPEC+, gelecekteki üretim seviyelerini tartışmak üzere Perşembe günü toplanacak.

ING, “Bu toplantı bu yıl şimdiye kadarki en ilginç olay olma potansiyeli taşıyor. Grup, her ay günlük 400.000 varillik üretim artışı planıyla devam mı edeceğine yoksa daha agresif üretim artışları mı yapacağına karar vermek zorunda kalacak. OPEC+’nın, Rusya-Ukrayna savaşının etkisini değerlendirmek için çok zamanı vardı. Bu nedenle aksiyon almak için daha rahat hissedebilir.” dedi.

Kartel şimdiye kadar ABD’nin de aralarında olduğu üreticilerin üretimi artırma çağrısına direndi ve Rusya’nın da bir üye olup grubun vereceği kararda söz sahibi olduğu düşünüldüğünde bu kez bunu yapması mümkün görünmüyor.

Cuma günü Baker Hughes’un kuyu sayım raporu paylaşıldı ve ABD’li sondajcıların art arda 19.ayda da petrol kuyusu açtığını gösterdi. Ancak hükümet üretimi artırma çağrısı yapsa da 2020’den beri görülen en yavaş tempoda artış yaşandı.