1. YAZARLAR

  2. Oya Güdemez

  3. Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri
Oya Güdemez

Oya Güdemez

Güzellik Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cilt lekeleri ve tedavi yöntemleri

A+A-

Cildimizde birçok nedenden dolayı leke oluşur. Peki bu lekeler nelerdir, nasıl tedavi edilir, hangi yöntemler uygulanabilir?

Cilt lekeleri genel olarak şunlardır: Güneş lekeleri, melazma, akne lekeleri, vitiligo, çiller, doğum lekeleri, deri döküntüleri, cilt kanseri, yaşlılık lekeleri.

Cilt lekesi tedavisinde uygulanacak yöntem lekenin oluşum nedenine bağlı olarak farklılık gösterebilir.  Ayrıca tedavi süreci lekenin derinliği ve büyüklüğüne göre de değişir. Cilt lekesi tedavisinde uygulanan işlemlerin cildi daha hassas hale getirmesi nedeniyle bu işlemlerin genellikle güneş ışınlarının daha az olduğu kış aylarında yapılması önerilir.

Tedavi Yöntemleri:

Mezoterapi: Leke giderici özel ilaçlardan oluşan solüsyonların cilt altına enjekte edilmesi ile lekelerin tedavi edilmesidir. Lekeli bölgeli hücre yenilenmesi sağlanır. Melanosit hücrelerinin yenilenmesi ve dağılması sonucu hem cilt lekeleri tedavi edilir hem de ciltte sağlıklı bir görüntü elde edilir. 

Lazer ışık tedavileri: Leke tedavilerinde farklı lazerler kullanılabilir. Fraksiyonel lazerler, renk hücresi dediğimiz melanini hedef alarak kullanılan ışık sistemleridir. Bu yöntemle cilt soyulmadan hem sivilceler hem de lekelerde etkili bir tedavi yapılır.

Kimyasal peeling yöntemi: Yüzeysel leke ve izlerde etkili sonuçlar sağlayan kimyasal peeling ile cildin üst katmanı soyulur. Kimyasal peeling tedavisinde en sık kullanılan kimyasal çözeltiler, glikolik asit, salisilik asit denilen meyve asitleridir. Seanslar 2-4 hafta arayla 4-6 seans olarak uygulanır.

Enzim peeling: Bu tedavi yöntemi son yıllarda kullanılmaya başlanan cilt soyma işlemidir. Özel bir karışımla elde edilen enzim peeling cilde maske olarak uygulanır. 8-10 saat kadar bekletilir bu süre sonunda maske ılık suyla çıkarılır, 4-6 ay boyunca da özel bir devam kremi sürülür.

Dermapen: Bu işlem iğneli bir cihaz kullanılarak uygulanır. Cildin kendini yenileme mekanizmasını harekete geçirmek için bu iğneli cihazla cilt biraz tahrip edilir. Bu sayede kan dolaşımı hızlanır, cilt kendini yenilemeye başlar. Seans aralığı ve sayısı kişinin lekesine göre değişir.

Renk açıcı kremler: Kremler leke tedavisinde tek başına ya da yukarıda sıralanmış olan işlemlerle birlikte kullanılır. Leke tedavisinde en sık hidrokinon, retinoik asit, C vitamini, E vitamini, arbutin, kojik asit, glikolik asit, içeren kremler kullanılır.

Güneş koruyucu kremler: Leke tedavisi sırasında mutlaka güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır. Bu kremler cildi yaz ve kış aylarında güneşin zararlı etkilerinden korur ve lekenin daha da koyulaşmasını engeller.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/_oya_gudemez_

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT