1. YAZARLAR

  2. Oya Güdemez

  3. Cilt lekeleri
Oya Güdemez

Oya Güdemez

Güzellik Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cilt lekeleri

A+A-

Cildine özen gösteren kişilerin, özellikle kadınların sorunu haline gelen, erkeklerin canını sıkan, gençlerin psikolojisini bozan mutsuz olmalarına neden olan cilt lekeleri nedir, neden olur? Cilde rengini veren melanin pigmentinin bazı etkenlerden dolayı normalden fazla üretilmesi ya da düzensiz çalışması sonucu vücudun bazı bölgelerinde oluşan koyuluklara cilt lekesi denir. Bunun tersi durumlarda da cildin bir bölümünde hiç melanin üretilmediği için bazı bölgeler beyazlaşır. (Melanin gözlere, cilde ve saça rengini veren pigmenttir) cilt lekeleri estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturduğu gibi aynı zamanda bazı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Onun için iyi analiz edilerek düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Yaşadığımız ülkede iklim koşullarından dolayı cildimiz yaz kış güneşe maruz kalmaktadır. Bu nedenle cilt lekelerinin birçoğu güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan ve güneşten korunamamaktan dolayı oluşur. Leke oluşumunda önemli unsurlardan biri de ailesel yani genetik faktörlerdir. Hormonal değişimler (özellikle hamilelik döneminde) Hormonal içerikli ilaçlar doğum kontrol hapları vb. lekelenmeye sebep olmaktadır. Sivilcelerin izleri ve ciltte bıraktığı koyuluklarda leke olarak kalırlar.

Hayatın doğal akışı içerisinde ortaya çıkan yaşlılık lekeleri vardır. Genellikle yüz, sırt, kol ve el bölgesinde ortaya çıkarlar. Gençlik yıllarında çok güneşe maruz kalan kişilerde bu lekeler daha fazla görülmektedir. Güneşin yanı sıra ailesinde yaşlılık lekesi bulunan kişilerde de bu lekelerin görülme olasılığı daha fazladır.

Bunların dışında ciltte leke oluşmasının nedenleri şunlardır; yaz aylarında yaptırılan kimyasal peeling ve dermapen işlemleri, bu işlemlerden sonra cilt güneşe karşı daha hassas olacağı için bu işlemlerden sonra cildi daha fazla korumak gerekir aksi halde çok ciddi lekeler oluşur. Bazen ağda ve epilasyon gibi işlemlerinden sonrada güneş kremi kullanılmazsa ya da bu işlemler yanlış yapılırsa ciddi ve kalıcı lekelenmeler olabilir.

Aşırı alkol ve sigara tüketimi de cildin kalitesini bozar,  ciltte koyuluklar ve renk eşitsizliği olabilir. Yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Aşırı yağlı ve baharatlı beslenmek sivilce diğer adıyla akne oluşumuna kalıcı aknelerde zamanla leke oluşumuna neden olur.

Güvenilir olmayan kozmetik ve bakım ürünleri kullanmak, cildin yağ ve nem dengesini bozan dolayısıyla leke oluşmasına neden olan etmenlerdir.

Son olarak Cildimizin güzel ve sağlıklı olması için en az 2 litre su içmeyi ihmal etmiyoruz.

Not: Cilt lekeleri 2 adlı yazının devamı haftaya.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/_oya_gudemez_

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT