1. YAZARLAR

  2. Oya Güdemez

  3. Cilt bakımının önemi
Oya Güdemez

Oya Güdemez

Güzellik Uzmanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cilt bakımının önemi

A+A-

Hepimiz, canlı parlak ve güzel bir cildimiz olmasını isteriz. Ama maalesef cildimiz her zaman sağlıklı ve güzel görünmeyebilir, çevresel faktörler stres ve yaş almakla birlikte cildimiz yıpranır, pürüzlenir ve lekelenir dolayısıyla cansız ve mat bir görünüm alır. Ayrıca yanlış beslenme alışkanlıkları alkol ve sigara tüketimi çok fazla makyaj yapmak cildin sağlığını ve görünümünü bozan en önemli faktörlerdir. Tüm bu sebeplerden dolayı cildimize gereken bakımları yapmak zorundayız. Cilt bakımı Cildi iyileştirmek için düzenli olarak uygulanan bakımların tümüdür, aydınlık ve güzel bir cilt için yapmamız gereken her gün rutin olarak cilt temizliği yapmak olmalıdır. Günlük cilt bakımı uygulayarak ciltte oluşan aşırı yağlanma, kir ve siyah noktaları temizleyebiliriz böylece akne ve sivilce oluşumunu engellemiş oluruz. Günlük bakımda yapılması gerekenler; cilt yapısına uygun bir temizleyiciyle cildi temizlemek ve nemlendirmektir. Günlük bakımın yanı sıra haftada bir kez cilde peeling yapılması gerekir; çünkü günlük temizleyiciler cildin üst yüzeyini temizlerken Pelingg; cildi derinlemesine temizler ve cildi ölü hücrelerden arındırır.

Siyah nokta ve akne problemlerinin giderilmesine yardımcı olur, peelingler göz çevresi ve dudak kenarları hariç tüm cilde dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır ve bol ılık suyla durulanır. Bunun dışında aşırıya kaçmadan haftada 1 yada 2 defa cildin ihtiyacına göre maske yapmakta faydalıdır. Özellikle banyo sonrası uygulanan maskeler cildimize daha güzel etki eder. Dikkat etmemiz gereken konu; nemlendirici içerikli maskeler dışında soyulabilen maskeler , kil maskeleri, saf kömür maskelerini çok fazla uygulamak cilt tahrişlerine ve cilt kuruluğuna neden olur, cilt yapınız bozulabilir ve cildiniz hassaslaşabilir. Cilt bakımında önemli bir yeri olan diğer bir ürün toniktir. Tonik ciltte kalan tüm kalıntıları temizleyip gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur. Bunu günlük olarak uygulayabiliriz, hassas, ince ve kuru cilde sahip kişilerin tonikle temizleme işlemini haftada 1-2 kez uygulaması yeterlidir.

Cilt bakımının en önemli aşaması cildi uygun bir nemlendirici kremle nemlendirmektir. Hangi cilt tipine sahipseniz (yağlı kuru ya da karma cilt) mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici krem ile cildinizi nemlendirin, nemsiz bir cilt dış etkenlere karşı korumasız olur dolayısıyla daha çabuk kırışır, mat ve cansız bir görünüm alır. Ayrıca sağlıklı ve lekesiz bir cilt için hayatımızda olması gereken en önemli şey güneş kremleridir. Güneş kremi kullanmak cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korur cildimizin kırışmasına ve lekelenmesine engel olur. Güneş kremi kullanmadan güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini arttırır. Güneş kremini sadece yaz mevsiminde değil dört mevsim kullanılmalıdır güneş kremi kullanmak güneşin zararlı UV-A ve UV-B ışınlarına karşı ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur bu da güneş ışınlarının etkilerini en aza indirir.

Eğer cildimiz hassas ve kırışmaya müsait bir ciltse özel bakım yapmalıyız bunun için uygulayacağınız anti-aging (yaşlanma karşıtı) bakım ürünlerini (serum ya da krem formatında olabilir) güneş koruyuculardan önce ya da akşam yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Gece sürdüğünüz özel bakım kremlerinin etkisi daha fazladır. Bakımsız bir cilt zamanla yaşlanır kırışır, lekelenir, cilt tonunda eşitsizlik başlar, gözenekler genişler, tüm bunların önüne geçmek için düzenli olarak cilt bakımınızı yaptırmanız siz yapamıyorsanız da profesyonel bir kişiden yardım almanız tavsiye edilir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

instagram.com/_oya_gudemez_

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT