1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP’den yine ‘eşit vatandaşlık’ çıkışı
CHP’den yine ‘eşit vatandaşlık’ çıkışı

CHP’den yine ‘eşit vatandaşlık’ çıkışı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, ‘Kürt sorunu’nun çözümü için toplumsal mutabakatla yeni bir anayasa yapılması gerektiğini savundu, ‘Barışı hedeflemeyen, düşünce özgürlüğüne inanmayan, eşit vatandaşlığı benimsemeyen hiç kimse Kürt sorununu çözem

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, haftasonu partisinin Van İl Kongresi’ne katıldı. Kaya burada yaptığı konuşmada ülkede ‘Kürt sorunu’ olduğunu savundu. Sorunun CHP sayesinde, “eşit vatandaşlığın kabulü” ile çözüleceğini ileri sürdü.

‘EŞİT VATANDAŞLIĞI KABUL ETMEYENLER ÇÖZÜMEZ’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun barış için işbirliği önerisini, dönemin Başbakan Erdoğan’ın “Sen nereye kredi vereceksin, sen krediye muhtaçsın” diyerek elinin tersiyle ittiğini belirten Kaya şöyle sürdürdü: “Demokrasi bir amaç değildir, demokrasi bir araçtır, diyenlerin Kürt sorununu çözmesi mümkün değildir. Barışı hedeflemeyen, düşünce özgürlüğüne inanmayan, eşit vatandaşlığı benimsemeyen hiç kimse Kürt sorununu çözemez.”

Ak Parti’yi çözüm sürecini kendi siyasi geleceği için kullanmakla suçlayan Kaya, özetle şunları söyledi: “’Barış getireceğiz’ diyenler, ‘Kürt sorununu biz çözeriz’ diyenler, ‘akil’ insanlardan heyetler kuranlar, iktidar ömürlerini uzatmak için Kürt sorununu kendi siyasi gelecekleri için kullandılar. Halkın iradesiyle seçilmiş milletvekillerini hapse attılar; belediye başkanlarını görevden alıp, hapse atarak yerine kayyum atadılar.

MECLİSİ ADRES GÖSTERDİ

“Kürt sorununu savaş politikalarıyla, silahla çözmeye çalışmak, yaralarımızı derinleştirmekten öteye gitmeyecektir. Birbirimizi öldürmekle, tehditle, sivilleri, askeri, polisi öldürmekle Kürt sorunu çözülemez.

“Kürt sorununu tüm siyasi partilerin ortak mutabakatı sağlanarak, kendi Meclisimizde çözmeliyiz. Halktan gizlemeden, kapalı kapılar arkasına saklanmadan çözmeliyiz. Çünkü halkın benimsemediği hiçbir çözüm kalıcı barışı getiremez.”

YENİ ANAYASA

Kaya, CHP’nin daha önce kamuoyuna duyurduğu 13 maddelik ‘Kürt Sorununa çözüm” önerilerini sıraladı. Bir maddesinde “Yeni Anayasa toplumsal mutabakatla hazırlanacak” ifadesine yer verilen önerilerin bir başka maddesinde ise “Her insan ana dilini özgürce konuşacak, ana dili öğrenme konusunda tüm engeller kaldırılacak. Anadilin öğrenimi hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi için gerekli yasal ve kurumsal altyapı oluşturulacak” denildi.

'AMAÇ TÜRK VATANDAŞLIĞINI ANAYASADAN SİLMEK'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya’nın sözünü ettiği “eşit vatandaşlık” kavramı CHP’nin bir önceki Kurultay bildirisinde de yer almıştı. 

Peki, bu ifade ile Anayasa’nın 10 Maddesi’ndeki, “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir...” ifadesi mi kast ediliyor?

Bu soruya, eski CHP Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Melih Aşık’ın köşesinde şu yanıtı vermişti:

“Bu istek Türk vatandaşlığından vazgeçilmesi ve halkın etnik topluluklara bölünmesi isteğidir. Eşit vatandaşlık, bireyler arasında eşitlik, yurttaşların eşitliği demek değildir. Bu taleple istenen, etnik toplulukların anayasada kimlik olarak tanınması, etnik anadillerin ulusal ve bölgesel resmi dil haline gelmesi, tüm devlet ve toplum hizmetlerinde çok resmi dil olması, seçimlerde parlamentonun ve belediye meclislerinin etnik topluluk kotaları temelinde oluşturulmasıdır. Bu, günümüzde Bosna-Hersek´te Dayton Anlaşmasıyla kurulmuş olan ‘milliyetler sistemi’ne geçilsin demektir. Elbette olmazsa olmaz şartı, Anayasa’dan Türk vatandaşlığının silinmesidir...” (Kaynak: Aydınlık)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT