1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP'de seçim şoku!
CHP'de seçim şoku!

CHP'de seçim şoku!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan yenilgi CHP'de taşları yerinden oynattı. Partide ilk tepki Süheyl Batum'dan geldi.

A+A-

Çatı aday formülü çöktü, CHP karıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimini değerlendiren CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Kılıçdaroğlu'nu ve onu yönlendirenleri eleştirdi, olağanüstü kurultay istedi.

Batum, sadece bir seçimin kaybedilmediğini,CHP seçmenini kandırdıklarını savunarak, "Bu başarısızlığın sorumlusu kimse, Genel Başkan ise tabii ki olağanüstü kurultay olur" dedi.

Öte yandan CHP'li Birgül Ayman Güler de kendi blogunda yayınlanan yazısında hezimetin sorumlusu olarak Kılıçdaroğlu'nu işaret etti.

Seçim sonuçlarına ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Batum, dünkü yenilgiden sonra bir şeyler söyleyeceğini belirtti.

Siyaset bezirganlığı yapmayacaklarını ifade eden Batum, AK Parti'den yüzde 10 oy almak üzere yola çıkıldığının iddia edildiğini ancak alamadıklarını kaydetti.

Batum, kendilerinin, seçimden önce yol gösterdiklerini vurgulayarak, kimin, "AKP'den yüzde 10 oy alacağız. Merak etmeyin herkes Ekmeleddin İhsanoğlu'nu sevecek" dediğini sorduklarını ancak cevabını alamadıklarını dile getirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğerlerinin de bir şeyler söyleyeceğini ifade eden Batum, "O az oy verdi, bu vermedi" tarzı söylemlerin kendilerinin sorunu olmadığını belirtti.


CHP SEÇMENİNE YAZIK OLUYOR
 
"CHP seçmenine yazık" diyen Batum, "Bizim ve MHP'nin oyu yetmez, AKP'den dahil oy alacağız" stratejisiyle yola çıkıldığını ifade etti. Batum, "Bu strateji başarılıysa tamam. Değilse, bu stratejiyi kim yaptı? Genel Başkan, AKP'den yüzde 10 oy alacağını kimden duydu? Bunları mutlaka soracağız. Kim
 CHP seçmeni kandırmamıza neden oldu? Biri var, o sorumludur" diye konuştu.

Batum, bu adayla olamayacağını söylediklerini, başka birilerinin de bir strateji ürettiğini, Genel Başkan'ın da onları dinlediğini savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Genel Başkanımız, birilerinin stratejisine uydu, 'İhsanoğlu'nu aday gösteriyorum' dedi. AKP'den oy almayı bırakın, mevcut oylar bile gitti. Burada bir yanlışlık var, en azından bize bunu söyleyecekler.
 CHP seçmenine yazık değil mi? CHP seçmenin tıpış tıpış, adam gibi gitmeyeceği, en azından fikrinin alınması gerektiği ortaya çıktı. O zaman bu strateji hatasıdır. Hani bazı kuruluşlar, yüzde 95 katılım olacağını söylüyordu. Onlardan bazıları bizim arkadaşlarımızla da teşviki mesaideydi. Bunları  anlatacağız, soracağız, aksi siyaset bezirganlığıdır."

OLAĞANÜSTÜ KURULTAY

Seçim sonuçlarına göre, CHP'de olağanüstü kurultay gerekip gerekmediği sorusuna Batum, "Bunların, bu başarısızlığın sorumlusu kimse, Genel Başkan ise tabii ki olağanüstü kurultay olur. Ama 'Hayır, Ahmet, Mehmet, Rıfkı beni yanılttı' derse belki onları atar partiden" karşılığını verdi.
 

SEÇMENİ KANDIRMAK

Batum, sadece bir seçimin kaybedilmediğini, CHP seçmenini, bütün bekleyenleri kandırmış olduklarını ileri sürdü.

CHP'li Batum, sözlerini, "Ortada bariz seçmeni yanlış yönlendirmek, kandırmak var. Bunun sorumlusu çıkar ortaya. Birkaç kişidir bunlar, Genel Başkan'ın yakınında da olabilir. Herhalde onlara 'beni kandırdınız bir daha yanımıza gelmeyin'  ya da 'kendim yaptım' diyecektir. Bunu hep beraber göreceğiz" diye tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT