1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Milletvekili Bekaroğlu: CHP-HDP bir araya gelebilir
CHP Milletvekili Bekaroğlu: CHP-HDP bir araya gelebilir

CHP Milletvekili Bekaroğlu: CHP-HDP bir araya gelebilir

Atatürk'e '‘kefere’ diyen CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu HDP ile bir araya gelinebileceğini, bu parti ile birlikte görünmeme gibi endişelerinin olmadığını ifade etti.

A+A-

PKK'nın yayın organlarından Özgürlükçü Demokrasi gazetesine konuşan Mehmet Bekaroğlu CHP - HDP ittifakı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKP ve MHP ittifakı ve bu ittifaka karşı olası demokrasi birlikteliğini değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, AKP ve MHP'nin kazanması halinde herkesin bedel ödeyeceği karanlık bir sürecin başlayacağını belirtti.

AKP ve MHP'nin "Her şekilde seçimi mutlaka alacağız" dediğini ancak buna müsaade etmeyeceklerini ifade eden Bekaroğlu, "Ne yaparlarsa yapsınlar, biz yani muhalefet sandıkları beklersek bunlar hiçbir şey yapamaz. Yapmaya kalkarlarsa dünyayı ayağa kaldırırız. Hile yapanları doğduklarına pişman ederiz. Hiç abartmıyorum. Herkes çok dolu ve kararlı. İnanın seçmenin büyük çoğunluğu sandığa sadece oy kullanmaya gelmeyecek. Sandığa attığı oyun olduğu gibi sandıktan çıkması için orada yatacak" dedi.

OHAL şartlarında yapılacak seçim ihtimalini de değerlendiren Bekaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "AKP-MHP ittifakın devletin tüm imkanlarını kullanacakları bir seçim olacak. Seçim OHAL altında olursa elbette sıkıntı daha da büyüyecek. Ancak seçmenin OHAL'e yavaş yavaş tepki göstereceği kanaatindeyim. İnsanlar artık "Bu kadarı da olmaz" demeye başladı.

AKP-MHP'ye karşı oluşabilecek ittifaka ilişkin de konuşan Bekaroğlu, ülkedeki tüm demokratların birleşecekleri kanaatinde olduğunu belirtti. 16 Nisan sonuçlarının herkesi olduğu gibi kendisini de umutlandırdığını söyleyen Bekaroğlu, şunları belirtti: "16 Nisan'da hiçbir masada oturup müzakere etmediler ama her kesimin demokratları sandıkta ortak davrandı ve hayır oyu verdi. Sosyal demokratlar, muhafazakar demokratlar, milliyetçi demokratlar, Kürt demokratlar, tekrar demokratik siyasal zemin için ortak davranacaklardır diye düşünüyorum. CHP bu çalışmanın ortasında duracaktır. Zaten tüm guruplar CHP'den böyle bir çalışmanın öncülüğünü yapmasını istiyor. Bu öncülük çağrı, ev sahipliği anlamında, yoksa demokratlar yuvarlak masada eşit koşullarda otururlar. Öyle de olacağını sanıyorum. 2019'un önemini herkes biliyor. Eğer bu iktidar ve ortağı kazanırsa neyin yürürlüğe gireceği, bu işin ne kadar süreceği ve kimlerin hangi bedelleri ödeyeceğini bilmeyen yoktur.

HDP İLE BİRLİKTE HAREKET EDEBİLİRİZ

HDP ile bir araya gelinebileceğini, bu parti ile birlikte görünmeme gibi endişelerinin olmadığını ifade eden Bekaroğlu, şunları söyledi: "Bu tarz komplekslerimiz de yok. Söz konusu olan ilkelerdir. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Düşünce ve ifade özgürlüğü serbest demokratik siyaset, siyasette şiddetin reddedilmesi esastır. HDP ile CHP ayrı ayrı partilerdir. Ayrı programları, hedefleri var. Böyle olmalı. Demokratik siyasal zeminin yenden inşası amacıyla 2019 seçimlerinde birlikte hareket edilmesinden söz ediyoruz. Birleşmekten değil"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT