1. YAZARLAR

  2. Furkan Gökşen

  3. CHP ile Cemaat 'ittifakı'
Furkan Gökşen

Furkan Gökşen

Detail Haber / Başyazı
Yazarın Tüm Yazıları >

CHP ile Cemaat 'ittifakı'

A+A-

CHP’nin İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, “Partim 30 Mart seçimlerinde Cemaatle ittifak yaptı” dedi. Güler, CHP Genel Müdürü olan Kılıçdaroğlu’nun kuyruğuna bastı ki vekil Güler’i disipline sevk etti. Bir partinin köklü milletvekili Her ne kadar parti yönetimimiz inkar etse de 30 Mart seçimlerinde bir ittifak yaptı, cemaatle ittifak yaptı. İllerde ve ilçelerde cemaatin çeşitli unsurlarının Cumhuriyet Halk Partisi'yle yürüdüğünü hepimiz gördük.” diyorsa bu millet bu partiye ne kadar güvenebilir?

Kemal Kılıçdaroğlu bu konu ile ilgili çıkıp doğru bir şekilde açıklama yapmadı, neden yapmadı? Çünkü; ortada doğru ve olağan bir durum söz konusu. Çıkarsa yalan söylecek ve kıvıracak yalan söyleceği her halinden belli olacak.

***

CHP yerel seçimlerde Cemaatle neden ittifak yaptı?

17-25 Aralık operasyonu bu ülkeye bir darbe girişimi ve bu darbe girişimini kuran Fethullah Gülen ve onun paralelci polisleri, avukatları, hakimleri ve savcılarıydı. AK Parti ile Cemaat düşman oldular, ee cemaatinde yanına aslen yalancı ama birbirlerinin yüzüne “doğrusunuz” dedikleri bir parti lazımdı ve CHP’yi kullandı, MHP’yi de kullandı da üzerine kapattılar. Cumhurbaşkanlığı seçimini örnek verirsem kafalardaki soru işareti yok olur. Şimdi bir konudan diğer konuya atlama yapmayacağım. CHP "biz 30 Mart yerel seçimlerinde cemaatle işbirliği yapalım bu AK Parti’nin neferlerini yıkalım" dedi ama dedikleri gibi olmadı, tren rayından çıktı. Seçim günü geldi ittifaklar yapıldı, aradan 10 ay geçti bir CHP’li vekil Kastamonu’da katıldığı bir etkinlikte "Partim 30 Mart seçimlerinde Cemaatle ittifak yaptı” dedi. Ve bu kadını istifa eden ulusalcılardan sonra yeni oluşan CHP yönetimi disipline sevk etti. Birgül Ayman Güler ise yazılı bir savunma yaptı o savunma madde madde partisine cemaatle itifak soruları içeriyordu. O maddelerden öne çıkanlar ise şöyle;

Madde 2 - Mart 2013 ve Aralık 2013’te gerçekleştirilen iki ayrı ABD Ziyareti’nde Turkic American Alliance; Rumi Forum; Orta Atlantik Türk Amerikan Federasyonu (MAFTAA), Avrasya Amerikalılar Turkuaz Konseyi (TCAE), Türk Amerikan İş Grubu (TABN), TUSKON adlı kuruluşlarla etkinlikler nasıl örgütlenmiştir?

Madde 4 - Yerel seçimlerden az önce 7 Mart 2014’te CHP İzmir İl Başkanı unvanına sahip bir kişinin, Cemaat’in gazetesi olarak bilinen bir yayın organına verdiği “TUSKON ve Hizmet Hareketi’ni kutluyorum” şeklindeki ropörtajın ittifak kanısı yaratma etkisi değerlendirmeye alınmış mıdır?

Madde 5 -  Ankara İl Başkanlığı’nın seçim görevlilerine ellerindeki sonuçları Cihan Haber Ajansı’na iletmeleri ve bu ajansla işbirliği içinde çalışmaları konusundaki SMS gibi veriler değerlendirmeye alınmış mıdır?

Madde 9 - Bu kesime ait bir finansal kuruluşla ilgili gelişmeler, 2014 yılı boyunca, CHP Genel Başkanı’nın Başbakan Davutoğlu’na mektubu, dört ayrı milletvekilinin dört ayrı yazılı soru önergesi, Bütçe Görüşmeleri’nde sözlü soru konusu edilmesiyle sürekli olarak destekleyici yönde takibe alınmıştır. Bu tasarruf için merkezi bir siyasal değerlendirme yapılmış mıdır? Bu çabaların“cemaatle ittifak” kanısı için gösterge olarak yorumlanabileceği sorunu değerlendirmeye alınmış mıdır?

Madde 10 - Dershanelerin kapatılması konusuyla ilgili olarak, bunların kapatılmasına karşı çıkışın cemaatle ittifak iddialarına yol açacağı üzerine siyasal bir değerlendirme yapılmış mıdır?

Birgül Ayman Güler’in bu yazılı savunması için Disiplin Kurulu bir açıklama veya yanıt verecekmidir? Belli değil, çünkü bu ülke bu partiye güvenmiyor yahu Kılıçdaroğlu sen dört dörtlük bir Genel Başkan olsan cemaatle yaptığın ittifakı Milletvekilin çıkıpta basının önünde milletin önünde açıklamaz. Sen dört dörtlük olsan partinin içinde senin oturduğun genel başkanlık koltuğu için sana rakip çıkmaz. Getirdin sol tarafına siyasetten anlamayan ve Twitter’da ülke gündemi olacağını zannederek sözler yazan Mehmet Bekaroğlu’nu, sana milletvekilinde ters düşer seçmeninde ters düşer. Bundan sonra sana oy verene ben hiçbir şey demeceğim.

 

Facebook.com/GazeteciFurkanGoksen
Twitter.com/frkngksen

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT