1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cezaevlerinde görüş yasağı
Cezaevlerinde görüş yasağı

Cezaevlerinde görüş yasağı

Özgür Hukukçular Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği, cezaevlerindeki müvekkilleriyle görüşemediklerini, Adalet Bakanlığı'nın görüş yasağı getirdiğini duyurdu.

A+A-

Özgür Hukukçular Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği, avukatların farklı şehirlerdeki cezaevlerindeki müvekkilleriyle görüşmelerinin engellendiğini duyurdu.

Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre, Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) avukatları da darbe girişiminin ardından Bursa E Tipi Kapalı cezaevinde  bulunan müvekkilleri ile görüşmek istediklerinde engellendi.

Bu engele karşı başvurulara cezaevi yetkilileri “Adalet Bakanlığı’ndan ikinci bir emre kadar tutuklu ve hükümlü ziyareti yasaklanmıştır” diye cevap verdi. Avukatların kendilerine yazılı emir gösterilmesi talepleri de sonuçsuz kaldı.

Özgür Hukukçular Derneği ve Mezopotamya Hukukçular Derneği’nden avukatlar görüş yasağının “ikinci bir emre kadar” şeklinde hukuka aykırı bir ibareyle getirilmesinin kabul edilemez olduğunu ve tutuklu sanıkların savunma haklarının avukat görüş yasağıyla ellerinden alındığını vurguladı. Adalet Bakanlığı’ndan bu “keyfi uygulamayı” kaldırmasını istedi.

Açıklamada “Cezaevlerinde alınan bilgiye göre, Adalet Bakanlığınca cezaevlerine politik tutsaklar tahliye edilme bile güvenlik güçlerine haber verilmesi ve tutsakların tahliye edilmesi yönünde emir gönderilmiştir” ifadelerine de yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT