1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Çapsız yöneticiler
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çapsız yöneticiler

A+A-

emrihan-aydin---capsiz-yoneticiler---yazi---12-nisan-2016.jpgHepimiz gerek iş hayatımızda, gerek sosyal hayatta bazı kilit noktalarda kişiler yüzünden mağdur olmuşuzdur. Bu mağduriyetin sonucunda o kilit noktadaki kişilere karşı sinir olma durumu hatta kin besleme durumu ortaya çıkmıştır.

Elbette şunu dediğinizi duyar gibiyim. Neden böyle insanlar kilit noktalarda görevlendirilir? Haklısınız 14 senedir bir fiil iş hayatının ve STK’cılığın içinde olan birisi olan olarak, verdiğim en büyük mücadelelerden birisi, kilit noktalara hak eden kişilerin getirilmesi olmuştur. Ama maalesef tanışıklık, yakınlık gibi durumlar “hak etme”’nin önüne geçebiliyor. Sitemde bir sorun var ise ve biz bunu makro düzeyde çözemiyorsak, o halde kişisel olarak bu kişilerle başa çıkabilir miyiz? Elimizden bu konuda ne gelir?

İşte bu makale ile “çapsız” insanları tanıma ve özelliklerini öğrenerek onlarla başa çıkabilme konusunda bir adım öne geçeceksiniz.

Başlık ve tanımım size itici gelebilir. Ama inanının daha iyi bir tanımlama bulamadım. TDK’ ya baktığımda çapsız’ ı şu şekilde tanımlıyor: Yetersiz, dar görüşlü. Şimdi bir düşünün gerek iş hayatınızda gerekse sosyal hayatınızda çapsız insan sayısı ne kadar çok değil mi?

Hayat adil değil, adil olduğu hiçbir dini kitapta yazmıyor. Kimse de bize taahhüt etmedi. O yüzden ilk adımda hayatın adaletsizliğini kabullenerek mücadeleye başlayın. Bu kabulleniş yenilgi değil tam tersi farkındalıkla oyuna başlamaktır.

Çapsız yöneticiler ve özellikleri

Çapsız yöneticileri tanımlama ve özelliklerini ortaya koymak inanın hiç zor değil. Liderlik kelimesini tanımı ve özelliklerinin tam tersi bu tip kişilikler için geçerlidir.

Çapsız Yöneticileri anlamak için önce kısaca Liderlik kavramı üzerinde durmakta fayda var.

Lider kime denir?

Lider ya da Önder, mensup olduğu halkın toplumuna yarar sağlayan, değişimi yönetmek için sorumluluğu; sezgi, zekâ ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişi; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir.

Çapsız yönetici kime denir?

Mensubu olduğu toplulukta kritik görevde bulunan, topluluğun gelişiminden ziyade kendi çıkarlarının gelişimini esas alan, başkalarının zekâ ve bilgisini taşıyan kişi; elindeki gücü kendi çıkarı doğrultusunda kullanan ve çevresini kullanan kişidir.

Çapsız Yönetici Özellikleri:

1. Dinlememek

"Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu insan karşısındakini hiç dinlemez. " - Ernest Hemingway

Çapsız yöneticilerin en önemli özelliği karşısında bulunan kişiyi dinlememesidir. Mış gibi yaparak dinliyormuş gibi gözükür; fakat aslında kararı çoktan vermiştir. Karşısındakini dinlemek sadece bir formalitedir. Hatta çoğu zaman karşısındaki kişinin sözünü keser. Zaten sonuna kadar dinlemeye ne gerek var ki? Zaman değerli değil mi?

2. Hikâye Anlatma

"Hikayeanlatma, fikirleri bugünün dünyasına koyabilmenin en iyi örneğidir." - Robert McAfee Brown

Söz gerçekten güzel. Fakat gerçek liderler mantıklı, kabul edilebilir ve tutarlı hikâyelerle çevresini etkiler. Gerçek liderlerde hikâyeler her zaman değişir. Çünkü yaşadıkları her deneyimi hikâyeleştirerek, hikâye dağarcıklarını sürekli geliştirirler. Çapsız yönetici ise, hep aynı hikâyeleri anlatır. Ve o hikâyelerde kulaktan dolma türdendir. Bırakın çevresindekileri etkilemeyi, aynı hikâyeleri anlattıkları için çevresi tarafından dinlenmez. Ne kadar trajik bir durum değil mi?

3. Samimi Olmamak

"Kendim olmanın beni bu kadar zengin edeceğini bilseydim, buna daha erken başlardım. Oprah Winfrey

Bu sebeple dünyanın en fakir insanlarıdır. Kullandıkları kelimeler ve tonlamaları gayet yumuşaktır. Süslü cümlelerle çevresini etkilemeyi çalışırlar. Gerçek er ya da geç anlaşılır. Samimiyetin olmadığı yerde başarının olamayacağını bilemezler.

4. Şeffaf Olamamak

"Küçük bir iş adamı olarak, gerçekten başka kaldıracınız yok." John Whittier

En güzel özelliklerinden birisi, çapsız yöneticiler asla şeffaf değildir. Tam tersi herkese farklı konuşarak etkilemeye çalışmaktadırlar. Fakat gerçeklerin, er ya da geç ortaya çıkma gibi bir huyu olduğunu asla bilemezler. O yüzden her zaman kısa vadede kazanıyorlarmış gibi gözükse de, orta ve uzun vadede kaybedenlerdendirler.

5. Takım Oyuncusu Olamama

"Yetenek maçı kazandırır ama zekâ ve takım oyunu şampiyonluğu." - Michael Jordan

Belli konularda yetenekleri olsa da maçı kazanırlar ama asla şampiyon olamazlar. Çünkü kendileri her şeyin en iyisini bilerler. Ama daha da kötüsü kendilerinden daha iyi birisi olura ekibinde bütün enerjileri o kişiyi alaşağı etmek için harcarlar. Dedik ya takımın şampiyon olması önemli değil, koltukları gitmesin en önemli hedef odur. Takım kimin umurunda?

6. Sorumluluk Alamama

"Hayatın %10'u başımıza gelenler, %90'ı ise onlara nasıl tepki verdiğimizdir." Charles Swindoll

Hayatları boyunca üstlerine iyi gözükme gayeleri sebebiyle asla sorumluluk alamazlar. Öyle ki şahsen şahit olduğum yıllarca STK’larda görev yapıp hem de üst düzeyde! En ufak sorumluluk alamayan inşaları görüyorum. Üzücü olan bu kişilerin emekliliklerine sayılı senelerin olması.

8. Tutkulu olamama

"Bir işi iyi yapabilmenin tek yolu yaptığınız işi sevmektir." - Steve Jobs

Yapılan iş sevilmediği için tutku yoktur. Tekdüze çalışma vardır, yaratıcılık yoktur. Hal böyle olunca başarısızlık kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

9. Basit Olamama

"Eğer bir olayı basit bir şekilde açıklayamıyorsanız, onu yeterince anlamamışsınız demektir." Albert Einstein

Çapsız yöneticiler için işler ne kadar karmaşık ise o kadar başarılı sonuçlar alınır. İşin karmaşık olması, öyle düşünüldüğü gibi başarı getirmez. Tam tersi ekibinizin sizi anlayamamasına ve sonucun hüsran olmasına sebep olur.

10. Kendine Yapılan İyiliği Unutmamak

"Durmak ve hayatımızda fark yaratan insanlara teşekkür etmek için zaman ayırmalıyız." - John F. Kennedy

Çapsız yöneticiler ekibini amacına giden yolda bir araç olarak gördükleri için insanları kullanma yoluna giderek zafer kazanıp! İnsan kaybederler.

Son söz çapsız yöneticilere görev verenlere:

İşler ilerlesin de yöneticim nasıl olursa olsun diye düşünüyorsanız siz de çapsız bir Üst yöneticisinizdir. Lider olmanın en önemli adımı Adil olmaktır. Adaletli olun ve organizasyonunuzda olması gereken kişileri olması gereken yere koyun. Yoksa hayat sizi kapı dışına koyar.


Twitter.com/emrihana

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT