1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bugün Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevini devralıyor
Bugün Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevini devralıyor

Bugün Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevini devralıyor

10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'daki görevi bugün selefi Abdullah Gül'den devralacak.

A+A-

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevini seçilmiş Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bugün devrediyor. Erdoğan Meclis'teki yemin töreninin ardından Çankaya Köşkü'ne geçecek. Erdoğan yemin törenine katılacak yabancı konuklar için Köşk'te akşam yemeği verecek.

Erdoğan Köşk'te ilk gece resepsiyon sonrası da mesaiye devam edecek. Saat 22.00'da Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kabul edecek.

Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevini devralmadan önce saat 14.00'te Meclis'te olacak. 

Erdoğan'ı Meclis'e gelişinde "En yaşlı başkan vekili" karşılayacak. Erdoğan'a mazbatasını Genel Kurul salonuna girmesinin ardından Meclis Başkanı Cemil Çiçek verecek. Erdoğan mazbatayı aldıktan sonra Meclis kürsüsünden yemin metnini okuyacak. Meclis Genel Kurulu'nda yer alan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklâl Marşı çalınacak.

101 PARE TOP ATIŞI YAPILACAK

Genel Kurul salonundaki bu tören sırasında dışarda Meclis özel gönderine Cumhurbaşkanlığı Forsu çekilecek, Erdoğan'ın kullanacağı makam aracındaki fors da açılacak. Ankara'da ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı yapılacak.

ATLI TÖREN BİRLİĞİ KARŞILAYACAK

Meclis'ten sonra Köşk'ten önceki durak Anıtkabir olacak. Erdoğan Anıtkabir'de saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından özel defter imzalanacak ve Köşk'e hareket edilecek.

Köşk'te Erdoğan'ı, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla oluşturulan Atlı Tören Birliği karşılayacak. Devir teslim programında halef-selef Cumhurbaşkanlarının eşleriyle birlikte yarım saatlik dörtlü görüşme yapmaları da öngörüldü.

GÜL VEDA KONUŞMASI YAPACAK

Devir teslimden hemen önce 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ardından da 12.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan birer konuşma yapacak. Gül Erdoğan'a Cumhurbaşkanlığı Forsu'nu ve ardından Devlet Şeref Madalyası'nı takdim edecek.

Tören sonunda Erdoğan çifti Gül çiftini Köşk'ün kapısına kadar uğurlayacak. 12. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yemin töreni için Türkiye'ye gelen yabancı konuklar onuruna önce bir resepsiyon ardından akşam yemeği verecek.

İLK İŞ DAVUTOĞLU'NU KABUL EDECEK

Erdoğan saat 22.00'da da AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek. Erdoğan'ın Davutoğlu'na hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor. Erdoğan, cuma günü yeni kabinenin belli olacağı sinyalini vermişti.

YURT DIŞINDAN KATILIM

Erdoğan'ın göreve başlayacağı ilk gün için 15 ülkenin cumhurbaşkanı ve devlet başkanı Ankara'da olacak. Meclis'teki törende Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Etiyopya, Kazakistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Moldova, Somali, Togo, Türkmenistan, Ukrayna ve Benin cumhurbaşkanı/devlet başkanı düzeyinde temsil edilecek. Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani de törende hazır bulunacak.

Aralarında Azerbaycan, Çad, Fas ve Romanya'nın da bulunduğu 12 ülke başbakanı Ankara'nın ziyaretçileri arasında olacak. 7 ülke ise tören için başbakan yardımcılarını gönderecek.

Afganistan, Brezilya, Filistin, Macaristan, Özbekistan, Tunus ve Venezuela'nın da aralarında olduğu 35 ülke ise bakan seviyesinde temsil edilecek. Arjantin, Rusya ve Sırbistan ise Meclis Başkanı'yla törene katılacak.

Törene ABD Başkanı Obama'yı temsilen ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily'nın katılacağı Salı günü Beyaz Saray'dan duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninde OECD, AGİT gibi uluslararası kuruluşların temsilcileri de yer alacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT