1. YAZARLAR

  2. Berfin Sakız

  3. Boşanma ve çocuk psikolojisi
Berfin Sakız

Berfin Sakız

Klinik Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Boşanma ve çocuk psikolojisi

A+A-

“Çocuğumuz için bu evlilik sürüyor.”

“Çocuk olmasa boşanırız.”

Ruh sağlığı çalışanları olarak bu ve buna benzer cümleleri sık duymaktayız.

Yapılan çalışmalara göre her yıl 1 milyondan fazla çocuk boşanma sürecinden etkilenmektedir. Öncelikle aile içerisinde yaşanan kronik ebeveyn geçimsizlikleri çocuklar için stres kaynağı. Yaşanan süreci çocuklar gözlemleyerek fark edebilmekte ama tam olarak ne olduğunu veya neden olduğunu anlamayabilirler.

Özellikle evde yaşanan kronik çatışma süreçlerinde çocuklarda davranışsal ve duygusal problemler görülebilmektedir. İstenmeyen bir durum olsada bu anlamda  ebeveyni boşanmış çocuklarda daha fazla kaygı, depresyon veya antisosyal davranışların gözlemlendiği araştırmalarda yer almakta.

Fakat bunun yanı sıra çocuğun bu süreçten etkilenme durumu ebeveynin bu durumu ne şekilde yönettiği, çocuğun; yaşı, gelişimi, cinsiyeti, mizacı gibi durumlara bağlı değerlendirilmektedir. Ebeveyn geçimsizliğinin yoğun  olduğu durumlarda, çocukların boşanmadan sonra daha iyi hissettiğini belirten birçok çalışma literatürde mevcut.

Peki çocuklar hangi koşullarda süreci daha sağlıklı atlatabilmektedirler?

Çocukların süreci daha sağlıklı atlatabilmeleri ve uzun süreçli patolojilerden korunmalarının, anne baba tutumlarıyla ilişkisi bilinmekte. Ebeveyn kavramının bozulmadığı, çocukların ihtiyaçlarına duyarlılığının açıklayıcı sınırlar dahilinde sürdürüldüğü, anne baba destek ve şefkatinin devam ettiği, açık iletişimin sağlandığı, çocukların duygularının anlaşıldığı ve güven duygusunun sürdürüldüğü gibi tutum ve davranışlar oldukça koruyucu öneme sahip.

Bununla birlikte her ailenin kendine özgü yaşam tarzı göz önünde bulundurularak değerlendirme gerekebilir.


SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN:

İnstagram.com/berfinskz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum