1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boğaziçi’nde ‘kayyım rektör’ protestosu: Mehmed Özkan rektörümüz değil
Boğaziçi’nde ‘kayyım rektör’ protestosu: Mehmed Özkan rektörümüz değil

Boğaziçi’nde ‘kayyım rektör’ protestosu: Mehmed Özkan rektörümüz değil

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversiteye rektör atanmasını protesto etti.

A+A-

Atama kararı üzerine, rektörlük seçiminde oyların yaklaşık yüzde 90’ını alarak yeniden seçilen mevcut rektör Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu istifa ettiğini ve akademik kariyerini noktaladığını duyurmuştu.

Üniversitenin güney kampusunda toplanan öğrenciler rektörlük önünde oturma eylem yaptı. ‘Üniversiteyi savunuyoruz’ pankartını açan öğrenciler, “Kayyım rektör istemiyoruz”“Mehmed Özkan rektörümüz değildir” diye slogan da attı.

Eyleme katılan öğrencilerden biri Boğaziçi Üniversitesi’nin özgürlükçü geleneğine sahip çıkacaklarını belirterek şöyle konuştu: “12 Temmuz rektörlük seçimlerimizde yüzde 86 oyla Gülay Barbarosoğlu hocamız rektör seçildi. Ancak rektörümüz atanmadı. Bunun yerine başka bir rektör atandı. Bu durumu protesto etmek için rektörlük önünde oturma eylemi başlattık. Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri olarak öğrencisiyle akademisyeniyle üniversitemizin özgürlükçü geleneğine ve özerkliğine sahip çıkıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Üniversitenin mevcut rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, 12 Temmuz tarihinde yapılan seçimde, oyların yüzde 86’sını alarak üniversite tarihinin rekorunu kırmıştı.

18 Ekim tarihinde ‘Akademik Yıl’ açılış töreninde konuşan Erdoğan, ‘görünüşte demokratik’ olarak tanımladığı rektörlük seçimlerinin üniversitelerde ‘gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları’ artıran bir işleve büründüğünü savunarak şunları söylemişti: “Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK’ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.”

29 Ekim gecesi Resmi Gazete’de yayınlanan 676 sayılı KHK’yla devlet ve vakıf üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırılarak, rektör atama yetkisi cumhurbaşkanına verilmişti.

Nitekim Erdoğan dün Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamıştı.

Özkan, mart ayından Barbarosoğlu’yla birlikte, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza attığı için tutuklanan Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan’ın serbest bırakılması için o dönemki başbakan Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştü.

Fotoğraf: @Politikbaykus

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT