1. YAZARLAR

  2. E. Albay Birol Yörük

  3. Bizim ilk öğrendiğimiz İngilizce söz “Yankee Go Home”du
E. Albay Birol Yörük

E. Albay Birol Yörük

İstihbaratçı - Emekli Albay
Yazarın Tüm Yazıları >

Bizim ilk öğrendiğimiz İngilizce söz “Yankee Go Home”du

A+A-

ABD polisi, Washington'da bulunan #Venezuela konsolosluğunu basıp, Venezuela Devlet Başkanı Maduro'nun görevlendirdiği kişileri zorla dışarı çıkartıyor, muhalif Guaido’nun adamlarına konsolosluğu teslim ediyor.

Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezüella’yla dayanışma amacıyla yayınladığı mesajda “Önümüzdeki günlerde şiddetli kavgaların, uluslararası ölçekte saldırıların, ablukaların, yoklukların yaşanacağı açık” diyor. Fakat Latin Amerika ile dayanışması çoktandır folklorik bir öğeye dönüşmüş solumuz, bu mesajı Türkiye bağlamında da okumaya, anlamaya neden yanaşmıyor.

Trump’ın “askeri seçenek masada” diyerek tehdit ettiği Venezüella ile dayanışma içinde olan ve boyun eğmemesi yüzünden kuru soğana muhtaç edilmeye çalışılan Türkiye, sözde devrimcilerimizi anti-emperyalizm bağlamında neden pek ilgilendirmiyor?

Maduro'nun 6 yıllık, Recep Tayyip Erdoğan'ın 17 yıllık iktidarı neden demokrasi aşığı ABD’yi rahatsız ediyor?

Ne Recep Tayyip Erdoğan ne de Maduro, karşılarına çıkarılan proje siyasi figürlerin aksine şapkadan çıkan birer sihirbaz tavşanı değiller; ikisinin iktidarının da sınıfsal bir karşılığı var, tıpkı muhaliflerinin sınıfsal bir karşılıkları olduğu gibi.

İmajlardan öte gitmeyen uygarlık tahayyülleriyle, tutumları Eurovizyon şarkı yarışmasında Opera diye diye şarkı söyleyen Çetin Alp'e benzeyen malûm kesim keşke bir saniyelik bir aydınlanma yaşayıp dışarıdan nasıl göründüklerini bir görebilselerdi; ne korkunç bir utanç olurdu kendileri için.

Basit bir örnek, Coca-cola firması ürününün sağlığa zararlı olmadığını göstermek için bilim adamlarına bilim kurumlarına milyonlarca dolar harcıyor, dünyadaki tüm tekellerin siyasete nasıl müdahil olabileceklerini, neleri göze alabileceklerini, bir düşünün; önünüze her konulanı yiyorsunuz, en sonuncusu İmambayıldı. Haplanmış gibi yarı baygın yaşıyorsunuz. 

Ne yazık ki AKP’nin analizi bizim kargadan başka kuş tanımayan muhalefetin siyaset dağarcığını, algılama, yorumlama ve çözüm üretme kapasitesini çokça aşan bir olgu.

Diyalektik, şeylerin özündeki çelişmelerin incelenmesidir, ama muhalefet incelemek yerine taklitlere, sloganlara başvurmayı tercih ediyor. 17 yıllık AKP iktidarı hangi zıtların mücadelesi sonucu oluşmuştur? Bugün muhalefette bir araya gelenler, bu zıtlar mücadelesinin hangi tarafında?

 Fizik kurallarına tâbi, hareket halindeki kütlenin kendi yönünün değiştirilmesine direndiği gibi, sınıf kanunlarına tâbi kitleler ve siyasal temsilcileri de dün sızlandıkları o berbat eskinin ne kadar iyi ve güzel olduğunu anlatmaya koyulup yeni harekete  direniyorlar ve direneceklerdir eşyanın tabiatına uygun olarak.

İmamoğlu proje, Selahattin Demirtaş da projeydi. Bu yüzden Ekrem İmamoğlu'nun üç günlük belediye başkanlığı 26 Mart'tan 28 Mayıs'a kadar süren 1871’deki Paris Komünü deneyimi gibi ballandırıla ballandırıla anlatılıyor. 

İnsanlar aptal olduklarının hissettirilmesine bile alınırlar, yıllardır savunduklarının aslında saçmalık olduğunu kabul ettirmek zordur; o yüzden genelde ağızlarını burunlarını kırmanız gerekecektir sonunda, ağzı burnu kırılan kişiyse gerçekten kendisinin haklı olduğunu düşünür, muhalefetin durumu aptallığıyla yüzleşemediği için ağzı burnu kırılanlara benziyor. Şimdi iyice kendilerinin haklı olduklarına inanmışlar; bu yüzden soykırıma uğrayan Yahudiler'den de utanmadan, Hitler döneminden daha kötü diyorlar, sinir bozucu biçimde komikler.

 Ama tam da bu demokrasi istiyoruz feryatlarının arasında, daha önce 15 Temmuz darbe girişimi sırasında uçaklarla bombalanan meclise bu sefer bomba düzeneği süsü verilmiş siyah bir kutuyla, CHPli Mahmut Tanal'ın konuğu olarak giriliyor. Şu gündemin ortasında meclise  bombayla girmek için nasıl bir devrimci (!) aciliyet var acaba? 

Bizim ilk öğrendiğimiz İngilizce cümle “YANKEE GO HOME”du ve bu ülkenin yerlileri olarak asla hiç unutmadık.

venezuela_rusia_eeuu_revolucion_de_colores_golpe_suave.jpg

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

Twitter.com/albay_birol

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT