1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Bitlis Belediyesi şehrin girişine Kürtçe 'Said-i Nursi' tabelası asacak
Bitlis Belediyesi şehrin girişine Kürtçe 'Said-i Nursi' tabelası asacak

Bitlis Belediyesi şehrin girişine Kürtçe 'Said-i Nursi' tabelası asacak

Bitlis Belediyesi şehrin girişine Türkçe, Kürtçe ve İngilizce yazan 'Said'i Nursi' tabelası asma kararı aldı.

A+A-

Bitlis Belediyesi, şehrin girişine Türkçe, Kürtçe ve İngilize olacak şekilde, "Bediüzzaman Said-i Nursî’nin Şehri Bitlis’e Hoşgeldiniz" tabelası asma kararı aldı. Skandal karar, belediyenin internet sitesinden şöyle duyuruldu:

"2019 yılı yerel seçimlerinden önce şiddetli geçen kış mevsiminden dolayı kar temizleme ekiplerimizin temizlik çalışmaları esnasında, iş makinelerinden zarar gördüğü için kaldırılmıştır (DBP'nin astığı Kürtçe tabela). Şehrimizin girişine ve çıkışına, yenilenecek ışıklı ve üç dilde, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce: ‘Bediüzzaman Said-i Nursî’nin Şehri Bitlis’e Hoşgeldiniz’ tabelamız tekrar asılacaktır. Yeni şehir tabelamızın siparişi verilmiş olup, tedarik süreci tamamlandıktan sonra en kısa sürede yerine asılacaktır. Kıymetli halkımızın bilgisine."

Demokratik Bölgeler Partisi'nin yönetimde olduğu Bitlis Belediyesi'ne 2016 yılında kayyum atanmış, 31 Mart seçimlerinde ise belediye el değiştirerek Ak Parti'ye geçmişti. Bitlis'in Ak Partili başkanı ise Nesrullah Tanğlay.

SAİD-İ NURSİ KİMDİR?

FETÖ'nün fikir babası Said-i Nursi, Cumuhriyet karşıtı bir vatan haini. Risalelerinde Atatürk'e ve silah arkadaşlarına “deccal, süfyan, mülhid, mürted, habis, firavun, zındık, mason, münafık” diyerek saldırıyor.

Said-i Nursi, uzun yıllar “Said-i Kürdi” adını kullandı. Milli Mücadele yıllarında Kürt Teali Cemiyeti, Teali İslam Cemiyeti, Kürt Neşriyat Cemiyeti ve Kürdistan Azmi Kavi adlı derneklerin kurucuları arasında yer aldı.

1925'teki Şeyh Sait İsyanı'ndan önce ayrılıkçı Azadi örgütüyle ve isyanın elebaşı Şeyh Sait'le görüştü, ancak fiilen isyana katılmadı. İsyan sonrasında Batı'ya sürüldü. Türklerin, Kürtleri ezdiğini düşünüyor. “Türklerin, Kürtlerin milliyetlerini kaldırıp onların dillerini unutturduklarını” belirtiyor.

Necip Fazıl'dan öğrendiği 1938 Dersim Olayı'nı, Atatürk'ün“deccal” olduğuna kanıt olarak gösteriyor. Bunun, “zındıklık, münafıklık, vatan ve millete hadsiz bir düşmanlık olduğunu”söylüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT