1. YAZARLAR

  2. Av. Mustafa Zorba

  3. Birey, Toplum ve Adalet
Av. Mustafa Zorba

Av. Mustafa Zorba

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Birey, Toplum ve Adalet

A+A-

Yaşadığımız çağda insanların genelinde mutsuzluk eğilimine rastlamaktayız. Memnuniyetsizlik, moral bozukluğu, keyif alamama, sürekli başarısız olma korkusu vs. İnsan doğası gereği elbette korkacaktır, yanılacaktır. Ancak bu korku her dönem hayatımızda olmayacak aksine çoğu erişilmez başarıyı ateşleyecektir. Hayatın her dönemini korkusuz, mutsuz geçecek gibi düşünmek veya tersi de yaşadığımız hayat için pek yerinde değildir.

Tüm canlılar gibi insanlar da duygusal varlıklardır. Her bireyin henüz adını dahi koyamadığı duyguları yaşadığı bir dönemdeyiz. Hal böyle olunca herkes popülist tayfadan etkilenerek duygularına isim verme çabasına giriyor ve ‘ismiyle müsemma’ olan şey ortaya çıkıyor. Yani nefret diyor birileri sen nefret duygusunu yaşıyorsun.

Uzay çağı dediğimiz teknoloji ve bilimin hızla geliştiği şu yıllarda bireyimiz adaletin bir duygu olduğunun dahi farkında değil. Dönemine göre yanıltılan, aldatılan, korkutulan adalet duygusu çoğu zaman siyasi rantlara, manevralara kurban gidiyor.

İlahi bir duygu olan adaletin henüz yer etmediği yüreklerde hızla iç huzursuzluk hüküm sürüyor. Sonrasında ise eşini öldürenler, evladını istismar edenler türemeye başlıyor. Bunlara tepki olarak da mağdur olan taraf tekrar suç işliyor.

En nihayetinde toplum barışı zedelendikçe zedeleniyor.

Bireye yapılan haksızlık topluma yapılmış sayılmıyor , ‘altta kalanın canı çıksıncılar’ türüyor , paraya ve menfaate giden yolda her şey mubahtır diyenler yürüyor ..

Aslında bireyin çıkarı, bireylerin çıkarıdır. Bireyler de toplumu oluşturduğu için ‘Her gün birini, bir gün hepsini’ adalet duygusuyla tanıştıracağız.


SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/memuzo1

İnstgram.com/avzorba

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

2 Yorum