1. YAZARLAR

  2. Emrihan Aydın

  3. Bir Kereden Bir şey Olmaz - Kırık Camlar Teorisi
Emrihan Aydın

Emrihan Aydın

Detail Haber / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Kereden Bir şey Olmaz - Kırık Camlar Teorisi

A+A-

İnsanların gelişimini sağlayan şeyin “hataları” olduğuna inananlardanım. Hatalar insanı, gerekli dersler alındığı takdirde, ileri götüren itici güçtür. Bu sebeple nasıl ki ağrılar vücudumuzda bir şeylerin doğru gitmediği uyarısını veriyor ise, hatalarda bir şeylerin doğru gitmediğini söylüyor. Kendimizi geliştirmek için, güzel bir fırsat anahtarı olan hata, gereli dersler çıkarılmadığı takdirde hayatımızı cehenneme çevirebilir. Sonucunda depresyon, hayata karşı soğuma gibi sorunlar karşımıza çıkıyor.

Şirket yönetimlerinde hatalar, hızla üstü kapatılması gereken bir konudur genellikle. Hatta çözülmek yerine halının altına süpürülen bir konudur.

Aslında çok da önemli değil diyerek halı altına süpürülen ya da üstü kapatılan ufacık hata, sonraki hatalar için yol açmaktadır.

Konu ile ilgili teoride ve pratikte çok başarılı teori bulunmaktadır.

“Kırık Camlar Teorisi”, (Broken Windows Theory) ilk olarak, James Q. Wilson ve George Kelling  adlı iki Amerikalı teorisyen tarafından 1982 yılının Mart ayında, The Atlantik Monthly adlı yayın organında yayınladıkları bir makalede ortaya atılmıştır. Yazarlar, teoriyi şu örnekle açıklamaktadırlar:

 “Bir kaç camı kırık dökük bir bina düşünün. Eğer camlar zamanında tamir edilmezse, kimi insanlar başka camları da kırmakta bir sakınca görmeyecektir. Bu şekilde devam ettiği görüldüğünde, binaya daha büyük zararlar vereceklerdir.  Sonunda bina ve binanın bulunduğu o sokaktaki diğer binalar, bir viraneye dönüşerek, yaşanamaz hale gelecektir.”

James Q. Wilson ve George Kelling  adlı teorisyenler, Kırık Camlar Teorisini ABD‘li suç psikologu Philip Zimbardo‘nun 1969‘da yaptığı bir deneyden ilham alarak geliştirmişlerdi. Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model Oldsmobile bıraktı. Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Ve olup bitenleri gizli kamerayla izlediler. Bronx’taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise, bir hafta boyunca hiç kimse dokunmadı. Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi, sağlam kalan diğer otomobilin yanına giderek, çekiçle kelebek camını kırdı. Daha ilk darbe indirilmişti ki, çevredeki insanlar (zengin beyazlar) da olaya dahil oldu. Birkaç dakika sonra, o otomobil de kullanılmaz hale gelmişti. “Demek ki” diyordu Zimbardo, “ilk camın kırılmasına ya da çevreyi kirleten ilk duvar yazısına izin vermemek gerek. Aksi halde kötü gidişatı engelleyemeyiz.”

Kırık Camlar Teorisinden Nasıl Fayda Elde Edeceksiniz?

Kırık camlar teorisini şirket içerisinde basit uygulamalarla uygulayabilirsiniz. Bu uygulamalar şirket içerisindeki hataların ve hatalara bakış açısının görülmesi bakımından önem taşımaktadır. Elbetteki bu teoride en önemli unsur, katılımın sağlanmasıdır. Şirket yönetiminde gelişimin anahtarlarından bir tanesi olan “katılımcı yönetim” bu uygulamanın en önemli parçası olacaktır.

Uygulama, çalışanları yuvarlak masa etrafında bir araya gelinerek şirketteki kırık camların neler olduğunu beyin fırtınası yöntemine göre yapılmalıdır. Personel toplantıları beyaz yakalılar ve mavi yakalılar olarak iki ayrı grupta yapılmalıdır. Personel sayısı fazla ise, gruplara ayrılarak en fazla 9 kişilik ekipler oluşturulmalıdır.

Uygulamayı motive etmeye yönelik olarak, en fazla katkı sağlayan gruba ödüllendirme yapılmalıdır.

Toplantılarda moderatör, şirket sahibi olmamalıdır. Bu durumda çalışanların katılımları azalacaktır.

Uygulamanın birinci bölümünde, her bir grupta, söylenen kırıklar alt alta yazılmalıdır. Sonrasında söylenenler tüm çalışanlarda oylanarak en fazla oyu alanlardan en az oyu alanlara doğru liste yapılmalıdır. Birinci bölüm sonunda, şirketteki kırık camlar tespit edilmiştir.

İkinci bölümde, belirlenen her bir sorunların çözüm yolu yine gruplar halinde alınmalıdır. Ve listelenen çözüm önerileri personel oylamasına sunularak üst yönetime listelenmelidir.

Bu kadar uzun işi yapmak iş yoğunluğunda ne kadar zor değil mi? Ben cevap vereyim değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT