1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Binbaşı Aktop: TSK’ya sevgi ve ilgi sınav başvurularına yansıdı
Binbaşı Aktop: TSK’ya sevgi ve ilgi sınav başvurularına yansıdı

Binbaşı Aktop: TSK’ya sevgi ve ilgi sınav başvurularına yansıdı

Millî Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından son 1 ay içinde meydana gelen olaylarla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Milli Savunma Bakanlığı, Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına aday belirleme sınavına 381 bin 226 adayın başvurduğu belirtilerek, 'Başvuruların yıllara sari olarak artış göstermesi, gençlerimizin TSK'ya olan sevgi ve ilgisinin bir göstergesidir' denildi.

Millî Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından son 1 ay içinde meydana gelen olaylarla ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantının sunumunu, Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop yaptı. Aktop, 12 Mart’tan bu yana PKK/KCK terör örgütüne karşı yurt içinde ve Irak’ın kuzeyinde kararlılıkla ve taarruz anlayışı ile yürütülen operasyonlarda; 2’si gri listede olmak üzere toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirerek, “Elde edilen bilgilere göre, teröristlerin özellikle Irak kuzeyine icra edilen hava harekatları ve yurt içinde sürdürülen operasyonlar sonucunda; ağır kayıplar verdikleri, örgüte katılım oranının oldukça azaldığı, kaçışların ve teslimlerin önemli ölçüde arttığı, lojistik destek yönünden büyük ölçüde zorlandıkları, örgüt tabanında ciddi huzursuzlukların baş gösterdiği ve elebaşlarının buna engel olma kapasitesini yitirdiği tespit edilmektedir” diye konuştu.

‘FETÖ KAPSAMINDA 16 BİN 294 PERSONEL İHRAÇ EDİLDİ’

FETÖ ile mücadelenin de belirlenen müşterek kıstaslar çerçevesinde kararlılıkla devam ettiğini kaydeden Aktop, “Bu kapsamda yürütülen soruşturmalar neticesinde 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 16 bin 294 personel hakkında ihraç işlemi yapılmış; 6 bin 83 personel hakkında ise adli ve idari süreç devam etmektedir. OHAL’in kalkmasından bugüne kadar Bakan onayı ile bin 177 personel hakkında ihraç işlemi uygulanmış, 106 emekli personelin ise rütbeleri geri alınmıştır” ifadelerini kullandı.

RUSYA İLE 3 DEVRİYE FAALİYETİ

Aktop açıklamasında, özellikle Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat

alanlarına yönelik terör örgütü tarafından yapılan saldırılara bölgedeki unsurlarımız tarafından meşru müdafaa kapsamında gerekli cevabın verildiğini kaydetti. Aktop, Tel Rıfat’tan unsurlarımıza olan saldırıları önlemek ve bölgede istikrarı temin etmek maksadıyla, önceden varılan mutabakat çerçevesinde şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 3 Bağımsız/Koordineli Devriye faaliyeti icra edildiğini söyledi. İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde de güvenlik ve asayişin temininde somut gelişmeler sağlandığını, yeni krizler yaşanmasının önüne geçildiğini belirten Aktop, “Bu kapsamda Soçi Mutabakatının uygulanmasına yönelik çalışmalarımız provokasyonlara rağmen Rusya Federasyonu ile koordineli olarak başarıyla devam etmektedir. Sürdürülen gayretler neticesinde, bölgeden olabilecek yeni göçlerin engellenmesi de temin edilmiştir. Söz konusu Mutabakat çerçevesinde, Birinci Milli Devriye Faaliyeti 8 Mart 2019’da gerçekleştirilmiş, bu güne kadar toplam 12 Millî Devriye Faaliyeti icra edilmiştir” şeklinde konuştu.

381 BİN 226 BAŞVURU YAPILDI

Milli Savunma Üniversitesi sınav başvurularının başlamasıyla ilgili sürecin 7 Mart 2019’da sona erdiğini hatırlatan Aktop, “Bu kapsamda, MSÜ Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına aday belirleme sınavına 381 bin 226 aday başvuru yapmıştır. (2017 yılında 231 bin 993, 2018 yılında 300 bin 860 aday başvurmuştur.) Seçme sınavı 7 Nisan 2019 tarihinde 81 ilde belirlenmiş olan sınav merkezlerinde ÖSYM tarafından yapılacaktır. MSÜ’ye başvuruların yıllara sari olarak artış göstermesi, gençlerimizin Türk Silahlı Kuvvetlerine olan sevgi ve ilgisinin bir göstergesi olarak memnuniyet vericidir” dedi.

GAZİ BAKIM EVİ 2021’DE HİZMETE AÇILACAK

Subay ve Astsubaylarla birlikte, Uzman Çavuşların ihtiyaçlarının karşılanması ve özlük haklarının geliştirilmesi konusuna da değinen Aktop, “Bu çerçevede; Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzman erbaşlarımızın ve ailelerinin Ankara’daki konaklama ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla Kızılay’da merkezi bir konumda yer alan 12 katlı bir bina Millî Savunma Bakanlığınca devralınarak uzman erbaş orduevine dönüştürülmektedir. Söz konusu binanın bakım ve onarımının 2019 yılının ikinci yarısında tamamlanarak uzman erbaşların kullanımına sunulması planlanmaktadır” ifadelerini kullandı. Aktop ayrıca, Gazi Bakım Evi’nin proje çalışmalarının tamamlandığını, 2019 yılı Temmuz ayında yapım ihalesinin sonuçlandırılması ve yapının 2021 yılında hizmete açılmasının hedeflendiği bilgisini verdi. (Aydınlık)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT