1. YAZARLAR

  2. Kutluhan Tencan

  3. Biden’ın İşaret Ettiği
Kutluhan Tencan

Kutluhan Tencan

Detail Haber / Başyazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Biden’ın İşaret Ettiği

A+A-

Gündem hepimizin malumu, kasım ayında yapılacak olan ABD Başkanlık seçimlerindeki en iddialı adayı olan Joe Biden’ın, Türkiye’ye dair açıklamaları…

Joe Biden’ın hadsizliğini, küstahlığını, emperyalist emellerini burada tartışmaya gerek yok.

Joe Biden’ın sözleri ardından genel olarak şu iki anlayış var, birincisi; videonun geç yayınlanması gerekçe gösterilerek iktidara malzeme verildiği yönünde, ikincisi ise Biden’ın itirafta bulunduğu, gerçek niyetlerini dile getirdiği doğrultusunda.

Maksadım, bu anlayışların doğruluğunu tartışmak yerine nedenini irdelemek.

Her devletin stratejik hedefleri vardır. Amerika gibi emperyalist bir devletinde, Orta Doğu’yu istikrarsızlaştırarak doğal kaynaklarını elde etmek istemesinden tutalım, ulus devletleri parçalama-bölme planlarına kadar birçok hedefi vardır.

Malum emperyalist devlet, işi sömürge. Buna binaen, sömürgeci ve sömürgeye uğrayan devletlerin ise planlarını işletmek için yapması gereken ilk şey içerideki dengeleri sağlamaktır.

George Floyd’un ölümü ardından başlayan haklı protestolara katılım gösterip, boy gösteren isimlerin başında Joe Biden vardı.

Joe Biden sanırım o protestolardan pek fazla sonuç çıkarmamış. Amerikan halkının, Amerikan devletine yönelik yağmacı düzenin son bulması yönündeki eleştirilerine hiç kulak asmamış, belli.

Amerikan rüyasının sona doğru yol aldığı herkesin malûmu. Bu durumu Amerikan dış politikasına bakmadan da anlayabiliyoruz. İçerideki huzursuzluk had safhada.

Yani Amerikan halkının birliği, dayanışma kabiliyeti eriyor.

Toplumların, devletlerine maddi güç sağlayacak çok önemli bir silahı vardır. O da kültür birliğidir. Kültür birliği yıpranan toplumlar, devletlerinin stratejilerine olan katkılarına ket vurur.

Amerikan toplumu kadar olmasa da, bizim de kültür birliğimiz nezdinde bazı zedelenmeler mevcut.

Bunu yukarıda paylaştığımız iki farklı anlayışın ortaya çıkmasından da anlıyoruz. Ama bu zedelenmenin esas boyutunu 15 Temmuz darbe girişiminde gördük.

O gün bazı kesimlerin kutlama yaptıklarını, sevindiklerini hep beraber izledik.

Bu olgudan da öte, Joe Biden’ın konuşmalarında da bu ima var. Joe Biden aslında şu an ister muhalefeti destekler konumda olsun, ister olmasın, muhalefet üzerinden böyle düşünmesinin anlamı gözden kaçmamalı.

Çünkü gerek muhalefetimiz, gerek iktidarımız kültür birliğini inşa etmeyi göz ardı ediyor. Son yıllarda yaşanan askeri ve ekonomik alanlarda Türkiye’nin emperyalist müdahalelerle mücadele ettiği aşikar.

Bu aşikarlığa, muhalefetin muhalefet etmesi sonucunda da Joe Biden’ın bu sözleriyle muhatap olması çok garipsenecek bir hadise değil.

Son günlerde yaşadığımız Doğu Akdeniz kriziyle bu ikiliğe son verebiliriz. Emperyalist müdahalelere karşı topyekûn birlik, hem kültür birliğimizi sağlamlaştıracak, hem de herhangi bir siyasi partinin emperyalist göz kırpmalara maruz kalmamasını sağlayacaktır.

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP İÇİN;

İnstagram.com/kutluhantencan

Twitter.com/kutluhantencan

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT