1. YAZARLAR

  2. Münire Polat

  3. Beni seviyor mu?
Münire Polat

Münire Polat

Uzman Psikolog
Yazarın Tüm Yazıları >

Beni seviyor mu?

A+A-

Durun! Tahmin edeyim başlık ilginizi çekti; Çünkü bir türlü sevdiğiniz insanı hayatınıza çekemediniz. İlginizi çekti; Çünkü O'NUN sizi gerçekten sevip sevmediğini bilemediniz. Sahi gerçekten sevmek neydi ve sizi sevdiğini nasıl anlayabilirdiniz? İşte bu soruların cevapları için yazdım bu yazıyı. Belki biraz yüreğinizin darmadağın ettiği zihniniz toparlanır; kararlarınız netleşir.

Belki gerçekten sevildiğinizi hisseder soru işaretlerinden kurtulur; belki de sevilmediğinizi fark eder yeni biriyle olmaya koyulursunuz. Şimdi birlikte sevginin tanımına bakalım Erich Fromm'a göre; Sevgi niyet etmek, karar vermek idi. Bana göre ise Sevgi emek vermek ve eyleme dökmektir. Karşımızdaki insanın sevgisini dile getirdikleri dışında davranışlarından anlayabiliriz. Tıpkı bir çiçeği sevdiğini söyleyen kadının o çiçeği sulaması gibi insanlarda birbirini sevdiğinde Onun için emek verip onunla ilgilenerek sevdiğini yaşatmaya çalışır. Bu doğrultuda ilişkilerde bazen bazı handikaplar yaşanır;  Benimle ilgilenmiyor yoksa beni sevmiyor mu?  Her insanın Sevgi, ilgi ve emek verme eylemleri birbirinden farklı olabilir karşımızdaki kişinin en sevdiklerine nasıl davrandığını onlara ayırdığı zamanı, onlar için verdiği emeği dikkate alarak sizi sevip sevmediğini değerlendirebilirsiniz. 

Resmi bütün olarak ele alıp görmekte fayda var. Bu yöntem istisnai durumlar haricinde genellikle karşıdakini analiz edebilmeniz için doğru bir yöntem olabilir. Bana kalırsa bu yönteme gerek kalmadan her iki taraf da duygularını, düşüncelerini ilişkideki beklentilerini direkt ifade edebilmelidir. Edebilmelidir. Bu sayede sağlıklı ilişkiler kurulacak; insanların kafası “acaba beni seviyor mu diye ya da onunla bir hayat sürebilir miyim diye” kurcalanmayacak.

Özetleyecek olursam “Beni seviyor mu?”nun yanıtı direkt onun ağzından çıkan kelimeler ve bu doğrultuda tutarlı davranışlar eşliğinde anlaşılabilinir. 

Sevdiğimiz, sevildiğimiz ve bundan emin olduğumuz bir ilişki bence bu anlama çabasına değer derim.

Sevgiyle...

 

SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/PolatMunire

İnstagram.com/psikologmunirepolat

Facebook.com/Psikolog-Munire-Polat

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT