Her birimizin yaşama dair beklentileri, istekleri, idealize ettikleri var. Bu istekler, kimi zaman kariyere,  kimi zaman da aşka dair şekillenebiliyor. İnsanların öyküsüne bakınca birinin “varlık” diye karşıladığını öbürünün “yokluk” diye tanımladığını görüyorum. Yaşam da zenginlik,  fakirlik, tatmin olma gibi kavramlar bireyden bireye değişirken; ilişkilerin de her birinin bir parmak izi gibi farklılaştığını fark etmek beni oldukça şaşırtıyor.

Mesela bir ilişki için sürprizler çok büyük anlam teşkil ederken öteki için rutinler ve sıradan hayatın verdiği konfor vazgeçilmez oluyor. Bir sohbetten tanık oluyorum diyor ki: “Kızıma da Allah seninki gibi eş versin, her istediğini alıyor senin kocan.”  Düşünsenize eşten beklenti, mutlu ilişki kriteri her istediğinin alınması... Her neyse. İlişkiler böyle dinamik, ilişkiler kişiden kişiye göre böyle değiştikçe biz ilişki terapistleri de kendimize dönüyoruz aslında. Her gün yeni ve değişik öykülerle yaşarken ve hatta yaşlanırken bir ilişki ne getirmeli ne barındırmalı, neyi tolere edip neye tahammül sınırları geliştirilmeli diye düşünürken buluyorum kendimi. 

Sonra bakıyorum ki birçoğumuz begonvil diyarı sanıyoruz ilişkiyi. O bembeyaz duvarlardan sarkan Bodrum' un mavisiyle ahenk içinde olan rüzgârıyla biraz cilveli, güneşiyle biraz çekici olan begonviller geliyor aklımıza. Görüntü güzel, uyum harika fakat bir bakıyoruz o güzelim begonviller dökülüyor hafiften bir soğukla... Diyoruz ki:  “Keşke hep aynı kalsa...” Tıpkı ilişkilerin de hep aynı heyecanda kalması gerektiğini umduğumuz gibi. Yani aslında ilişkiyi begonvil diyarı sanmamız gibi. Begonviller sezonu bitince dökülüyor, ilişkiler heyecanı bitince soluyor. Ancak tam da burada bir ilişki terapisti olarak vurgulamam gerekiyor.

Birlikteliği begonvil diyarına benzettiysek eğer, begonvillerin yeni sezonunda eskisi kadar cezp edici olacağını bildiğimiz gibi, ilişkilerin de yeniden canlanacağını, gereken şeyin emek vermek ve toprağının biraz eşelenmesi, kurtçuklardan temizlenmesi gerektiğini bilmek lazım. Çoğu ilişki aşktan sevgiye dönüşürken tökezler.

Tam da bu dönemde toprağı biraz eşelemek gerekir.  İlişki farklı zamanlarda farklı aşamalara evrilirken buna izin verici, bilinçli bir izleyici olmak en iyisidir.

Panik halde olmamak, kaygıyı iyi yönetebilmek ve bu kaygıları partnerle konuşabilmek ise en isabetlisidir.

İşte bu sayede bembeyaz duvarlar, mavinin eşliğinde, begonvillerin o eşsiz güzelliğinde yeniden süslenip sizi dinginliğe, birlikteliğin size verdiği o tatlı huzura çağıracaktır.


SOSYAL MEDYADAN TAKİP İÇİN;

Twitter.com/PolatMunire

İnstagram.com/psikologmunirepolat

Facebook.com/Psikolog-Munire-Polat